Jak se bude jmenovat?

28.05.2015 | Pro zájemce o přírodní vědy otevírá Národní muzeum novou výstavu s názvem Jak se bude jmenovat? Na návštěvníky čeká nejen spousta zajímavých exponátů, interaktivních prvků, ale také jedinečná možnost pojmenovat nový druh brouka.

Výstava Jak se bude jmenovat? představuje veřejnosti názvosloví a systematiku v přírodních vědách, za pomoci vzácných exemplářů, tzv. typů, podle kterých je vědecky popsán konkrétní druh. Setkat se zde můžete s exempláři starými přes sto let, ale také s nejmodernějšími výzkumy Přírodovědeckých oddělení Národního muzea, od botaniku až po antropologii. Návštěvníkům expozice přibližuje nejen typové exempláře, ale také přibližuje způsob, jak je s jednotlivými exponáty v depozitářích Národního muzea nakládáno.

Interaktivní prvky, které výstava nabízí, potěší návštěvníky snad všech věkových kategorií. Od zkoumání přírodnin hmatem či čichem, až po 3D počítačovou rekonstrukci Prvohorního moře Barandienu. Ta byla vytvořena ve spolupráci s počítačovými grafiky a během 30 minut divákovi přiblíží život v Prvohorách.

To ovšem není to hlavní. Veřejnost má díky výstavě unikátní možnost zapojit se do výběru pojmenování nově objeveného, vědecky dosud nepopsaného druhu brouka rodu Eulichas.
Přijďte na výstavu, prohlédněte si exemplář brouka a zašlete nám návrh na jeho jednoslovné pojmenování na email soutez@nm.cz, nebo poštou na Národní muzeum, Vinohradská 1, Praha 1, 110 00 (uveďte i zpáteční adresu). Jako předmět v emailu či heslo na obálce uveďte "Pojmenuj brouka".

Odborníci z Národního muzea pak z návrhů vyberou jméno pro nový druh brouka, které bude v budoucnu uveřejněno ve vědecké studii, kde bude tento druh popsán. Autor vybraného názvu navíc obdrží roční předplatné do Národního muzea.

Galerie:

gallery

 


 

Kam dál:

VIDEO: Z Národního muzea vyplouvá Archa Noemova

FOTOGALERIE: Za sopkou a velehorami

Čáp bílý s kroužkem Národního muzea dolétl až do Gambie

 

 

 

 

(EK)