Ocenění Slovník roku 2013 putuje i do Národního muzea

01.03.2013 | Kniha Přehled hub střední Evropy získala v prestižní soutěži hned dvě ocenění. Spoluautorem je i Jan Holec z mykologického oddělení Národního muzea.


Odborný časopis Muzeum slaví 50 let!

26.02.2013 | Časopis Muzeum: Muzejní a vlastivědná práce je nejstarším domácím kontinuálně vycházejícím periodikem s výhradním zaměřením na muzejní a muzeologickou tématiku. Letos oslavil padesátileté výročí vzniku.


Výzkum hrobky a ostatků Tychona Brahe

11.02.2013 | V roce 2010 byly v Praze exhumovány ostatky Tychona Brahe a na podzim roku 2012 byly zveřejněny výsledky průzkumu. Z nich vyplynulo, že Tycho Brahe nebyl otráven. Výstava Výzkum hrobky a ostatků Tychona Brahe, na které se spolupodílelo Národní muzeum, mapuje jednotlivé kroky průzkumu. Výstava je od 12. února k vidění v prostorách Akademie věd.


Nové knihy přírodovědců Národního muzea

13.12.2012 | V průběhu září až prosince 2012 vyšly tři knihy, jejichž autory nebo spoluautory jsou přírodovědci z Národního muzea. Všechny tři knihy mají jedno společné – jsou to základní příručky s širokým záběrem a obsahují velké množství krásných barevných obrázků (fotografií nebo ilustrací). Ocení je jak všichni milovníci přírody, tak odborníci.


První výsledky výzkumu: Tycho Brahe nebyl otráven!

15.11.2012 | Dánští vědci zveřejnili první výsledky výzkumu ostatků Tycha Braha, na kterém se podílelo také několik českých vědeckých institucí. Biologický výzkum probíhal na pracovišti antropologického oddělení Národního muzea, kde byla provedena rentgenová, fotografická a morfologická dokumentace pozůstatků.


Národní muzeum je výzkumnou organizací

01.11.2012 | Úkolem Národního muzea není jen shromažďování, evidování a „oprašování“ starých či nových sbírek, ale i jejich vědecké zhodnocení na mezinárodní úrovni a předávání nových poznatků dál.


Skvosty numismatické sbírky Národního muzea

30.10.2012 | Seznamte se s pozoruhodnou publikací, přibližující čtenářům část největší peněžní kolekce v České republice - numismatické sbírky Národního muzea.


Nominována na Cenu Milady Paulové

19.10.2012 | Emeritní vědecká pracovnice Národního muzea byla nominována na prestižní cenu pro přínos vědě. Mezi její nejzáslužnější čin patří záchrana Letohrádku Kinských a instalace stálé výstavy Živá expozice českého národopisu.


Vědci Národního muzea potvrdili: ostatky patří františkánům

03.10.2012 | Antropologové Národního muzea zkoumali v laboratořích v Horních Počernicích kosterní pozůstatky zavražděných mnichů z kostela Panny Marie Sněžné.


Pomohou geolokátory odhalit neznámá zimoviště hýlů rudých?

31.08.2012 | Při výzkumu ptačí migrace byli vědci po dlouhou dobu odkázáni pouze na metodu klasického kroužkování. Teprve v posledních letech svitla naděje na zmapování migračních tras menších druhů pěvců pomocí tzv. geolokátorů.