Pouštní sklo uchvacuje už po tisíciletí svou krásou

8. 7. 2014 | V nedávné době se podařilo obohatit sbírku tektitů Národního muzea několika výraznými ukázkami tzv. libyjského skla, někdy zvaného také pouštní sklo.

Podobu starých Egypťanů pomáhá odhalit 3D modelování

20. 6. 2014 | Národní muzeum zkoumá kosterní pozůstatky starých Egypťanů. Jeho antropologické oddělení spolupracuje s Českým egyptologickým ústavem FF UK v Praze na archeologických výzkumech v Abúsíru. V této souvislosti odborníci zkoumají i využití 3D modelů v praxi a zejména to, jak jsou využitelné pro terénní práci i pro další zpracování antropologických dat mimo archeologické naleziště.

Čepice, míček, housenka – z tajů mykologického herbáře

18. 6. 2014 | Digitální fotografie, zvukové a obrazové nahrávky doprovázejí dnes doslova každý náš krok. Zaznamenávání a následné sdílení (audio)vizuálního obsahu se stalo standardem, šířícím se ze sociálních sítí a médií i do tradičních institucí. Ani mykologické oddělení Přírodovědeckého muzea Národního muzea nechce zůstat pozadu. Za podpory Ministerstva kultury v rámci grantu NAKI začalo s digitalizací mykologické sbírky.

Zdroj mědi, stříbra, rtuti. Seznamte se s tetraedritem.

4. 6. 2014 | K výzkumu minerálu tetraedritu bylo použito špičkové přístrojové vybavení laboratoří Národního muzea. Pracovníci muzea sledovali zejména obsah rtuti u tetraedritů z různých lokalit. Jaké jsou výsledky tohoto výzkumu?

Expedice Hamada 2014 - za zkamenělinami do pouště

3. 6. 2014 | Africké slunce, písečnou bouři, déšť, dokonce i sníh: to vše zažila skupina paleontologů z Národního muzea během expedice v Maroku, kam se v březnu tohoto roku vydala na průzkum prvohorních a druhohorních lokalit. Expedice se konala přesně 40 let po poslední muzejní paleontologické expedici do Afriky s názvem Maghreb ’74, která tehdy v Maroku končila.

VIDEO: Restaurování dva tisíce let starého sousoší

29. 5. 2014 | Na výstavě Země černých faraonů můžete odivovat i téměř dva tisíce let staré sousoší boha Amona a jeho ženy Mut. Ze 103 fragmentů ho restaurovali členové archeologické expedice Národního muzea.

Sedmá výkopová sezóna Archeologické expedice do Wad Ben

29. 5. 2014 | V listopadu a prosinci roku 2013 proběhla již sedmá výkopová sezóna Archeologické expedice do Wad Ben Naga. Vědecký tým Národního muzea pokračoval v průzkumu tzv. Týfónia a v konzervaci Paláce královny Amanišacheto.

Křehká krása uchovaná na skle: fotografie Karla Váni

27. 5. 2014 | Snímky herce Národního divadla a zároveň nadšeného amatérského fotografa Karla Váni z let 1906-1928 uchovává v podobě skleněných negativů Divadelní oddělení Národního muzea. Díky projektu DKRVO (dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace) se daří negativy digitalizovat a do budoucna je tak zpřístupnit badatelům.

Joachim Barrande: To jest to, do čeho jsem balil

20. 5. 2014 | Osm tisíc dřevěných beden, obsahujících sbírky Paleontologického oddělení, bylo uloženo v suterénních depozitářích Historické budovy Národního muzea. Po přestěhování do nových depozitářů a následném zpracování se v těchto bednách povedlo objevit nečekaný skvost: písemnosti, do kterých byla zabalena část sbírek slavného francouzského a vlastně i českého paleontologa Joachima Barranda (1799 – 1883). Jedná se o archivní materiály natolik jedinečné, že mohou pomoci zaplnit některá bílá místa v našich dějinách. Přečtěte si první část seriálu, věnovaného tomuto výjimečnému objevu.

Záhada migrace hýla rudého rozluštěna!

15. 5. 2014 | V polovině května se jako poslední z našich tažných ptáků na svá hnízdiště vrací hýl rudý. Kde leží zimoviště tohoto druhu, zůstávalo až do nedávna nerozluštěnou záhadou. Jejich přesnou polohu se podařilo teprve loni odhalit za použití moderní technologie ornitologům z Kroužkovací stanice Národního muzea, Akademie věd a Přírodovědecké fakulty UK.