Vampýři mezi můrami. Sají krev i slzy

25. 4. 2012 | Mezi zástupci motýlů najdeme celou řadu zvláštních tvorů. Zatímco někteří neškodně sají šťávy z ovocných plodů, jiní si pochutnávají na lidské krvi a slzách.

Tajemná Medúsa na starořeckých mincích

20. 4. 2012 | Již na nejstarších řeckých mincích (tedy na jedněch z nejstarších mincích vůbec) se objevuje mezi celou řadou nejrůznějších symbolů z živočišné říše také gorgoneion - hlava nestvůrné Gorgony Medúsy. Magickému symbolu byla přisuzována schopnost chránit majitele před působením nepřátelských sil, uřknutím a kouzly.

Desetimiliontý záznam okroužkovaného opeřence je z České republiky

20. 2. 2012 | Evropská unie pro kroužkování ptáků (EURING) zaznamenala desetimilionté zpětné hlášení. Přišlo z České republiky. Jedná se o záznam samice vlaštovky obecné, která byla 19. června 2011 kontrolována spolupracovníkem Kroužkovací stanice Národního muzea Jiřím Česákem u hnízda s mláďaty v Rábech na Pardubicku.

Vzácný pavouk svádí s auty na Berounsku boj o život

13. 2. 2012 | Velmi vzácný slíďák Waglerův to v Česku nemá lehké. Podle vědců z Národního muzea musí každý den zápasit o holý život pod koly aut v těžební oblasti vápencového lomu. Změnit životní prostor ale nemůže.

Nejnebezpečnější pavouk žijící v Česku? Jedovatá zápřednice

7. 2. 2012 | Drtivá většina pavouků, kteří se vyskytují na českém území, člověku nijak neublíží. Před zápřednicí jedovatou se ale mějte na pozoru!