PROVENIO aneb Komu asi patřily?

29. 7. 2016 | Co si psali do knih lidé ve středověku, ale také naši dědové a babičky? Jakým způsobem označovali knihy jako svůj majetek? Jakou formu měly cenzorské a inkviziční zásahy do podezřelých a závadných knih? Na všechny tyto otázky se snažili v letech 2012–2015 nalézt odpověď lidé z Knihovny Národního muzea při práci na projektu „PROVENIO: Metodika výzkumu knižních proveniencí“, který byl podpořen z prostředků programu NAKI Ministerstva kultury ČR.

Velké osobnosti mykologie - Filip Maxmilián Opiz

4. 7. 2016 | V našem novém seriálu o velkých osobnostech mykologie se budeme tentokrát věnovat člověku, který byl více botanikem než mykologem. Nicméně instituce, kterou založil, se stala naprosto průlomovou na poli celé botaniky, která tehdy zahrnovala i mykologii. V čem přesně byl tento čáslavský rodák průkopníkem, se dozvíte v našem článku.

Tajemství černého sešitu

8. 6. 2016 | V pozůstalosti cestovatele Joe Hlouchy v archivu Náprstkova muzea se nachází černý linkovaný sešit se zajímavým rukopisem. Rukopis v sešitě není Hlouchův a není nijak signován. Protože obsah sešitu nesouvisí s Hlouchovou tvorbou, ani styl nenapovídá, proč si sešit Hloucha uložil, stalo se pátrání po původu sešitu a jeho obsahu velkou výzvou. A to tím spíše, že pojednává o zajímavém tématu japonské historie – zábavní čtvrti Jošiwara a životě nevěstek.

Doba vikinská na Faerských ostrovech

24. 5. 2016 | Přinášíme další článek z portálu Archeologie na dosah, jehož autorem je Ľubomír Novák z oddělení pravěku a antického starověku. Tentokrát se podíváme na Faerské ostrovy a seznámíme se s jejich minulostí během doby vikinské.

Velké osobnosti mykologie - Josef Velenovský

4. 5. 2016 | Ne nadarmo se říká, že jsou Češi národem houbařů. Známe ale své mykologické velikány? Nejen pro milovníky hub jsme připravili seriál, který představí jak významné osobnosti z oboru mykologie, tak i činnost Národního muzea na tomto poli.

Arachnologové zvolili evropského pavouka roku 2016

14. 4. 2016 | Mezi přírodovědci je zvykem, že téměř ze všech odvětví zoologie je pro každý rok vybraný jeden živočich jako „zvíře roku“. Máme tak ptáka roku, obojživelníka roku, ale i pavouka roku. Proč se pavouk roku vyhlašuje? Často to bývá hojný, ale nenápadný a přehlížený druh, jindy naopak druh vzácný, zasluhující ochranu. Výběr provádějí arachnologové z 26 evropských států, mezi nimiž je i zoolog Národního muzea Petr Dolejš. Pavoukem pro rok 2016 byl vyhlášen křižák vířivý.

Nejstarší zdobená keramika ze sbírek Národního muzea

11. 3. 2016 | V archeologické sbírce Národního muzea máme množství artefaktů, které nepocházejí z území České republiky, ale z řady dalších zemí. Příkladem mohou být nálezy pocházející z Lužice, Rakouska, Balkánu, Francie, Skandinávie či Blízkého Východu.

Nová ploštice ve „starých“ sbírkách Národního muzea

22. 2. 2016 | Počet popsaných druhů mnohobuněčných organizmů (tedy živočichů, rostlin, řas a hub žijících a rostoucích na zemi) už přesáhl 1 700 000 druhů, z nichž o něco víc než jeden milion připadá právě na hmyz. Je však jisté, že mnohem větší počet druhů hmyzu ještě na své objevení čeká. Kam ale vyrazit na lov nových druhů? Můžeme pátrat v odlehlých končinách Země, které dosud nebyly detailně studovány. Můžeme pátrat v laboratořích s pomocí mikroskopu nebo metod studia DNA a zjišťovat, zda se pod jmény již známých druhů neskrývají jejich dosud neodhalení dvojníci. Existuje však ještě jedno místo, kam vyrazit na lov dosud neobjevených druhů – do depozitářů muzeí.

V padesátých letech předběhlo Národní muzeum svoji dobu

28. 1. 2016 | Výstava Pravěk Československa v roce 1958 uchvátila nejen návštěvníky, ale i média. Muzeologické řešení, které navrhl archeolog Jiří Neustupný, bylo na svoji dobu převratné, a to nejen v Československu. Nešlo pouze o nové podání pravěkých dějin, ale také o revoluční myšlenku automatického průvodce a využití techniky ve výstavě.

Entomologické sbírky v Národním muzeu

5. 1. 2016 | Zajímá vás, jak jsou v Národním muzeu uloženy různé sbírkové předměty? V dnešním videu se dozvíte, jak se o svoje sbírky starají entomologové.