Entomologické sbírky v Národním muzeu

05.01.2016 | Zajímá vás, jak jsou v Národním muzeu uloženy různé sbírkové předměty? V dnešním videu se dozvíte, jak se o svoje sbírky starají entomologové.

Entomologické sbírky jsou zajímavé v tom, že jsou v nich hmyz uložen tzv. nasucho. Jednotlivé exempláře nejsou žádným způsobem konzervovány, jsou pouze usušeny. Preparace je pak zcela podřízena vědeckým potřebám. Proto není kladen důraz na estetickou stránku, ale především na to, aby bylo vidět co nejvíce znaků, které jsou důležité pro určování materiálu, a aby byly jednotliví brouci co nejvíce chráněni před poškozením.

Fotografie. Brouci rodu Eulichas. Zdroj: Národní muzeum

Existují dva typy preparace. Větší brouci jsou napichováni přímo na speciální entomologické špendlíky, malí brouci jsou lepeni na kartičky z tvrdého papíru.

Není to ovšem tak, že by entomologové v Národním muzeu při preparaci zcela na estetiku rezignovali. Samozřejmě se snaží, aby preparáty i dobře vypadaly. Jako příklad si můžeme uvést sbírku grafika Bohumila Štícha, ve které jsou brouci nejen vypreparováni pečlivě jeden jako druhý, ale navíc jsou zde i všechny jmenovky psány krasopisem.

Fotografie. Sbírka grafika Bohumila Štícha. Zdroj: Národní muzeum


 

Kam dál?

Přírodovědci Národního muzea pracují i v noci

Jak se vybírá jméno?

Nové invazní druhy dvoukřídlého hmyzu v ČR

(EK)

Přírodní vědy