Prohlédněte si skicu k vzácnému obrazu Husitské kázání

8. 7. 2016 | Mezi nejvzácnější malířská díla, která uchovávají depozitáře Národního muzea, náleží skica k proslulému obrazu Husitské kázání od Karla Friedricha Lessinga.


Sochy čtyř živlů

22. 1. 2016 | Novorenesanční Historická budova Národního muzea je plná různých emblémů a alegorií. Také čtyři sochy umístěné na levé boční balustrádě mají svůj symbolický smysl. Znázorňují čtyři živly.


Odpočinek na útěku do Egypta zachycený v alabastru

10. 12. 2015 | Vánoční příběh o narození Ježíše Krista připomínají zejména výjevy spojené s okamžikem, kdy se zástupy přicházejí poklonit k jesličkám. Prohlédněte si krásný alabastrový reliéf z našich sbírek, který zachycuje méně radostnou chvíli – útěk svaté rodiny z Betléma.


VIDEO: Vstupní dveře v Panteonu Národního muzea

27. 10. 2015 | V dnešním díle seriálu Krásy Historické budovy Národního muzea se znovu podíváme do Panteonu, který, ač zbaven soch, stále ohromuje zajímavými umělecko-řemeslnými prvky, které zůstaly na svém místě. V tomto videu se zaměříme na hlavní dveře, které do Panteonu vedou.


VIDEO: Lunety s výjevy z české minulosti

11. 9. 2015 | Dnešní díl seriálu Krásy Historické budovy Národního muzea nás zavede do Panteonu. Sochy, busty a volné uměleckořemeslné prvky byly odvezeny na restaurování, některé zajímavé výzdobné prvky však zůstaly na svém místě. Mezi ně patří lunety, pendentivy a tzv. zrcadla.