Vyhynulý velescink vystřídal vakovlka

29. 2. 2016 | Expozice Archa Noemova dočasně představuje také vzácné exempláře vyhynulých živočichů. Jako první byl představen vakovlk, kterého nyní nahradil vyhubený ještěr z Kapverdských ostrovů.

Nová ploštice ve „starých“ sbírkách Národního muzea

22. 2. 2016 | Počet popsaných druhů mnohobuněčných organizmů (tedy živočichů, rostlin, řas a hub žijících a rostoucích na zemi) už přesáhl 1 700 000 druhů, z nichž o něco víc než jeden milion připadá právě na hmyz. Je však jisté, že mnohem větší počet druhů hmyzu ještě na své objevení čeká. Kam ale vyrazit na lov nových druhů? Můžeme pátrat v odlehlých končinách Země, které dosud nebyly detailně studovány. Můžeme pátrat v laboratořích s pomocí mikroskopu nebo metod studia DNA a zjišťovat, zda se pod jmény již známých druhů neskrývají jejich dosud neodhalení dvojníci. Existuje však ještě jedno místo, kam vyrazit na lov dosud neobjevených druhů – do depozitářů muzeí.

Entomologické sbírky v Národním muzeu

5. 1. 2016 | Zajímá vás, jak jsou v Národním muzeu uloženy různé sbírkové předměty? V dnešním videu se dozvíte, jak se o svoje sbírky starají entomologové.

Rentgen odhaluje tajemství pravěkých fosílií

2. 12. 2015 | Paleontologické oddělení Národního muzea zakoupilo jedinečný přístroj, který dokáže vytvářet 3D modely vložených vzorků. Celý proces od získání vzorku až po výsledný 3D model přiblíží naše video.