Máme se bát ptačí chřipky?

20. 2. 2017 | Pro tento online rozhovor jsme vybrali ornitologa Národního muzea Jaroslava Cepáka. Jako vedoucí kroužkovací stanice se ročně setká se stovkami opeřenců. Tématem rozhovoru bude velmi aktuální otázka ptačí chřipky.

Pavouci v lidských obydlích – 2. díl

9. 2. 2017 | Druhý díl seriálu o pavoucích, kteří doprovázejí naše obydlí, je věnovaný poměrně nenápadnému druhu. Pokud ale máte v okolí skály nebo velké hromady kamení, můžete se s ním potkat. Porozhlédněte se v noci po stropě a po stěnách – objevíte ho?

Holub stěhovavý zahnízdil v Arše Noemově

25. 1. 2017 | Na Archu Noemovu přilétl holub stěhovavý. Nahradil jiný vyhynulý druh, velescinka kapverdského.

Pavouci v lidských obydlích – 1. díl

11. 1. 2017 | Tento rok bude na stránkách Muzea 3000 vycházet malý seriál o pavoucích, na které můžete narazit ve svých bytech, domech nebo chatách. Každý měsíc vám představíme jeden druh. Popíšeme, jak vypadá, jakým způsobem žije a zda je něčím neobvyklý. První díl představí pavouka, který u nás nikde jinde než v lidských obydlích nežije.

Nejzajímavější dotazy – copak je to za pavouka?

15. 12. 2016 | Do Národního muzea často přicházejí z řad veřejnosti dotazy z nejrůznějších oblastí. Naši přírodovědci už pomohli určit nejednoho zdánlivě neznámého živočicha či minerál, archeologové tajemný nalezený předmět a knihovníci zase rodinné knižní poklady. Rozhodli jsme se, že vám budeme průběžně představovat ty nejzajímavější dotazy, které jsme obdrželi.

VIDEO: Jak probíhala expedice do mlžných lesů Peru

13. 10. 2016 | Práce přírodovědců Národního muzea se neodehrává jen v depozitářích a kancelářích. Důležitou součástí jejich činnosti jsou také výzkumy v terénu. Zoolog Jiří Moravec se například zúčastnil tří dobrodružných výprav do chráněných mlžných lesů v dalekém Peru.

Antropologové Národního muzea zkoumají kostru bojovníka

10. 10. 2016 | Již více než padesát let spolupracuje Národní muzeum s Archeologickým ústavem Brno na výzkumu lokality v Mikulčicích. Letos zde byl odkryt unikátní hrob "bojovníka" s mečem, jehož kosterní pozůstatky nyní zkoumají antropologové Národního muzea.

Když ptáčka lapají... aneb jak probíhá kroužkovací akce

20. 9. 2016 | Jednou z důležitých činností Kroužkovací stanice Národního muzea je i odchyt a kroužkování ptáků. Získaná data jsou neocenitelným zdrojem informací nejen o migračních trasách ptactva.

Nejzajímavější dotazy – Co se děje se čmelákem?

13. 9. 2016 | Do Národního muzea často přicházejí z řad veřejnosti dotazy z nejrůznějších oblastí. Naši přírodovědci už pomohli určit nejednoho zdánlivě neznámého živočicha či minerál, archeologové tajemný nalezený předmět a knihovníci zase rodinné knižní poklady. Rozhodli jsme se, že vám budeme průběžně představovat ty nejzajímavější dotazy, které jsme obdrželi.

Vyhynulý vakovlk patřil mezi unikáty tasmánské přírody

7. 9. 2016 | Mezi nejznámější vyhubená zvířata patří vakovlk (Thylacinus cynocephalus), kterému se také někdy pro jeho pruhy na zádech říkalo tasmánský tygr. Přesně před 80 lety uhynul v zoologické zahradě v Hobartu poslední známý žijící vakovlk. Od té doby je tento druh oficiálně považován za vyhynulý.