Holub stěhovavý zahnízdil v Arše Noemově

25. 1. 2017 | Na Archu Noemovu přilétl holub stěhovavý. Nahradil jiný vyhynulý druh, velescinka kapverdského.

Pavouci v lidských obydlích – 1. díl

11. 1. 2017 | Tento rok bude na stránkách Muzea 3000 vycházet malý seriál o pavoucích, na které můžete narazit ve svých bytech, domech nebo chatách. Každý měsíc vám představíme jeden druh. Popíšeme, jak vypadá, jakým způsobem žije a zda je něčím neobvyklý. První díl představí pavouka, který u nás nikde jinde než v lidských obydlích nežije.

Nejzajímavější dotazy – copak je to za pavouka?

15. 12. 2016 | Do Národního muzea často přicházejí z řad veřejnosti dotazy z nejrůznějších oblastí. Naši přírodovědci už pomohli určit nejednoho zdánlivě neznámého živočicha či minerál, archeologové tajemný nalezený předmět a knihovníci zase rodinné knižní poklady. Rozhodli jsme se, že vám budeme průběžně představovat ty nejzajímavější dotazy, které jsme obdrželi.

VIDEO: Jak probíhala expedice do mlžných lesů Peru

13. 10. 2016 | Práce přírodovědců Národního muzea se neodehrává jen v depozitářích a kancelářích. Důležitou součástí jejich činnosti jsou také výzkumy v terénu. Zoolog Jiří Moravec se například zúčastnil tří dobrodružných výprav do chráněných mlžných lesů v dalekém Peru.

Antropologové Národního muzea zkoumají kostru bojovníka

10. 10. 2016 | Již více než padesát let spolupracuje Národní muzeum s Archeologickým ústavem Brno na výzkumu lokality v Mikulčicích. Letos zde byl odkryt unikátní hrob "bojovníka" s mečem, jehož kosterní pozůstatky nyní zkoumají antropologové Národního muzea.

Když ptáčka lapají... aneb jak probíhá kroužkovací akce

20. 9. 2016 | Jednou z důležitých činností Kroužkovací stanice Národního muzea je i odchyt a kroužkování ptáků. Získaná data jsou neocenitelným zdrojem informací nejen o migračních trasách ptactva.

Nejzajímavější dotazy – Co se děje se čmelákem?

13. 9. 2016 | Do Národního muzea často přicházejí z řad veřejnosti dotazy z nejrůznějších oblastí. Naši přírodovědci už pomohli určit nejednoho zdánlivě neznámého živočicha či minerál, archeologové tajemný nalezený předmět a knihovníci zase rodinné knižní poklady. Rozhodli jsme se, že vám budeme průběžně představovat ty nejzajímavější dotazy, které jsme obdrželi.

Vyhynulý vakovlk patřil mezi unikáty tasmánské přírody

7. 9. 2016 | Mezi nejznámější vyhubená zvířata patří vakovlk (Thylacinus cynocephalus), kterému se také někdy pro jeho pruhy na zádech říkalo tasmánský tygr. Přesně před 80 lety uhynul v zoologické zahradě v Hobartu poslední známý žijící vakovlk. Od té doby je tento druh oficiálně považován za vyhynulý.

Představení nových expozic II. díl

23. 6. 2016 | Druhá část série článků o nových expozicích Národního muzea je věnována rozsáhlému celku zoologicky zaměřených expozic, který ponese jméno „Velké příběhy evoluce“. Podle současných plánů bude tato expozice umístěna na ploše více než šesti výstavních sálů a pokryje přes polovinu druhého patra Historické budovy Národního muzea. Velké příběhy evoluce budou vyprávět o cestách, jimiž se živočišné organismy (počínaje těmi nejjednoduššími a konče komplexními, jako je člověk) vydávaly s cílem ovládnout Zemi. Převážně zoologicky pojatá expozice bude doplněna paleontologickými doklady vývoje některých skupin organismů.

Představení nových expozic I.díl

20. 5. 2016 | Budova Národního muzea na Václavském náměstí v Praze se zježila lešením. Její rekonstrukce má být dokončena v roce 2018. Stavebníci i restaurátoři vrátí stavbě původní lesk. Neorenesanční budova, ve které muzeum sídlí, však zdaleka není všechno, co jej muzeem dělá. Před zahájením rekonstrukce z něj byly vystěhovány miliony sbírkových předmětů a nakonec demontovány i expozice. Autorské týmy Národního muzea nyní pracují na přípravě expozic nových. Pro ty, kteří jsou již nyní zvědaví, jak budou nové expozice vypadat, jsme připravili seriál článků. První je věnován expozici tvořené několika přírodovědeckými výstavními celky shrnovanými pod názvem Příroda kolem nás.