Sběratelovy Vánoce

21. 12. 2015 | Začtěte se s námi do deníku spisovatele, cestovatele a sběratele Joe Hlouchy. Jak vzpomínal na Vánoce roku 1898?

„Opice Hany Benešové“ - výjimečná dáma a její kožichy

17. 12. 2015 | S Hanou Benešovou jsou dnes spojována adjektiva jako přirozená, společenská, ale hlavně elegantní. Manželka dlouholetého ministra zahraničních věcí a posléze druhého československého prezidenta je historií vnímána jako pozitivní osobnost. Byla vlastně naší první první dámou, protože Charlotta Masaryková byla nemocná a na veřejnosti se objevovala spíše výjimečně. Role manželky diplomata a prezidenta se zhostila paní Hana s elegancí sobě vlastní. Její kožich z „opičí kůže“ patří mezi nejcennější předměty sbírky novodobého textilu Národního muzea.

Misionář pod Kilimandžárem

15. 12. 2015 | Ve sbírkách Náprstkova muzea je uložena jedna z nejrozsáhlejších sbírek dokumentujících kulturu místních obyvatel v okolí hory Kilimandžáro. Tento soubor pochází z období na přelomu 19. a 20. století a je svým rozsahem a významem srovnatelný se sbírkou dr. Emila Holuba, která je rovněž uložena v Náprstkově muzeu. Dárcem této sbírky byl muž, který spojil svůj život s východní Afrikou: Martin Bohdan Lány (1876 – 1941).

Sportovci tělem i duší - Fleischmannovi

13. 11. 2015 | Do Národního muzea přišel syn prvorepublikového hokejového reprezentanta Miloslava Fleischmanna, synovec slavného hokejového mušketýra Jana Fleischmanna, aby obohatil Fotoarchiv tělesné výchovy a sportu o rodinné fotografie z období počátku 20. století, kdy bratři Fleischmannové zářili na evropské hokejové scéně.