Jak zpracovávají maniok indiáni Jižní Ameriky?

16. 3. 2016 | Ačkoli u nás není maniok příliš znám, na světě patří společně s kukuřicí, bramborami, pšenicí a rýží mezi nejpěstovanější plodiny. A to převážně v tropických oblastech, neboť je velmi odolný jak proti suchu, tak proti škůdcům. Ve sbírkách Náprstkova muzea se nacházejí předměty, kterými tradičně jihoameričtí indiáni tuto plodinu zpracovávají.

Video: Afrika plná masek - III. díl

25. 2. 2016 | Přinášíme vám další díl seriálu o afrických maskách. Dnes se dozvíte příběh antilopí masky a také se dozvíte, jaké masky mohou v Africe nosit ženy.

Šamanská výbava A. V. Friče

10. 2. 2016 | Bororové, žijící na pomezí Brazílie a Bolívie, jsou známí svojí oblibou ve zdobení. Pověstní jsou barevnými čelenkami z peří papoušků Ara. Jednu takovou čelenku vlastní i Náprstkovo muzeum. Do jeho sbírek se dostala díky slavnému českému cestovateli a znalci kaktusů A.V. Fričovi.

Video: Afrika plná masek - II. díl

29. 1. 2016 | Přinášíme vám další díl seriálu o afrických maskách. Tentokrát se s námi podíváte až do samotného srdce Afriky – do Konga.

Čínské lodě pokladů

10. 11. 2015 | Lodě pokladů jsou dnes v asijských zemích oblíbeným symbolem štěstí a prosperity. Kde se tento symbol vzal a s jakými historickými událostmi je spjat?

Video: Afrika plná masek - I. díl

3. 11. 2015 | V několika následujících videích se podíváme za africkými maskami. Tento díl zachycuje ty nejvzácnější, které se nacházejí ve sbírkách Národního muzea.

VIDEO: Top předměty - Bodhisattva soucitu

30. 10. 2015 | Dalším předmětem, který se ve sbírkách Národního muzea řadí k těm nejvýznačnějším, patří malá dřevěná soška bodhisattvy soucitu, čínsky označovaná jako Kuan-Jin.

Tajemná moc afrických fetišů

5. 10. 2015 | Africké sošky tzv. fetiše zhotovuje šaman, který pomocí zatloukání hřebíků přivolává duchy ke splnění různých úkolů. Může jít o ochranu různých předmětů či lidí, snahu někomu uškodit, najít příčinu nemoci, nebo dokonce zajistit věrnost manželky.

VIDEO: Top předměty - Posvátný ibis

23. 9. 2015 | V dnešním videu vás seznámíme s dalším vzácným předmětem z našich depozitářů. Je jím soška posvátného ibise ze starověkého Egypta, která se do sbírek Národního muzea dostala poměrně nedávno.

VIDEO: Jak se pije pivo v Africe?

17. 9. 2015 | Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur ve svých depozitářích skrývá mnohé poklady. Patří mezi ně i africké nádoby na pivo. Naše video vás seznámí nejen s tradičním vařením piva v Africe, ale i s moderním pivovarnictvím tohoto kontinentu.