Dámská móda v minulém století – 30. léta

8. 8. 2016 | Třicátá léta přinesla velké vystřízlivění. Černý pátek na newyorské burze v roce 1929 ukončil období rozkvětu a rozkolísal celosvětovou ekonomiku. Následné období hospodářské krize zasáhlo do všech aspektů lidského života, včetně oblékání.

Staré snímky zachycují atmosféru LOH z roku 1920

4. 8. 2016 | Podívejte se na fotografie z průběhu letních olympijských her, které proběhly téměř před sto lety v Antverpách. Zahájeny byly necelých 18 měsíců po skončení první světové války, jejíž stopy byly v místě konání stále patrné.

Dámská móda v minulém století – Zlatá dvacátá léta

20. 7. 2016 | První světová válka otřásla celým světem. Nebylo proto divu, že se v poválečném období všichni snažili na prožité hrůzy zapomenout a bavit se. Po překonání poválečné krize došlo ve většině zemí k obnově hospodářství, snížení nezaměstnanosti, zlepšení životní úrovně a všeobecnému rozkvětu. Proto se druhá polovina 20. let označuje jako „zlatá dvacátá“. Právě tento rozvoj ekonomiky a chuť se bavit měly vliv na rozkvět společenského života. Atmosféra bezstarostnosti, radosti a elegance, která na nás dýchá například z filmu Great Gatsby, vychází právě z optimistické nálady předkrizového období.

Příběh modré Škodovky

1. 7. 2016 | Již u vchodu do Nové budovy Národního muzea zaujmou návštěvníky první z exponátů výstavy Retro. Jedním z nich je blankytně modrý automobil značky Škoda Felicia z roku 1960. Málokoho by napadlo, že tenhle krásný veterán byl před několika lety pouhým vrakem. Jak se auto dostalo ke svému nynějšímu majiteli se dozvíte v našem videu.

Plakáty letních olympijských her

24. 6. 2016 | Archiv tělesné výchovy a sportu Národního muzea uchovává jednu z největších sbírek sportovních a tělovýchovných plakátů na světě. V současné době dosahuje počet těchto plakátů 9600 kusů. Některé z nich můžete vidět na právě probíhající výstavě Olympijský plakát v Národním památníku na Vítkově.

Krásky na kolech ve výstavě Retro

16. 6. 2016 | Národní technické muzeum zapůjčilo na výstavu Retro historický automobil, motocykl a kolo. Zvláště automobil stojí za povšimnutí, neboť jde o malý sportovní vůz, ktreý je dnes sběrateli velmi ceněn.

Unikátní hokejové trofeje ve sbírkách Národního muzea

30. 5. 2016 | V Síni slávy Českého svazu ledního hokeje jsou v současnosti vystaveny dva z nejvýznamnějších exponátů ze sbírek Oddělení dějin tělesné výchovy a sportu Národního muzea, vztahujících se k dějinám českého ledního hokeje před druhou světovou válkou. Jedná se o dvě sportovní trofeje – putovní pohár Ligue Internationale de Hockey sur Glace (LIHG) a vůbec první trofej slavného Spenglerova poháru, který je nejstarším turnajem klubových mužstev v ledním hokeji v Evropě.

Podívejte se na staré fotografie nalezené ve věži muzea

13. 5. 2016 | V rámci probíhající rekonstrukce Historické budovy Národního muzea byla otevřena i makovice lucerny, která je na samém vrcholku hlavní věže. Uvnitř byla nalezena olověná schrána.

Příběh opony z Roudnice v Krkonoších

22. 12. 2015 | V pondělí 7. prosince 2015 směřoval z Krkonoš do ústředního depozitáře Národního muzea v Terezíně neobvyklý náklad. Krásná malovaná opona ochotníků z vesnice Roudnice v Krkonoších s výjevem ze starých pověstí českých – setkání Ctirada a Šárky.

VIDEO: Top předměty - Vycházkový oblek TGM

5. 11. 2015 | Mezi nejvýznačnější předměty ve sbírkách Národního muzea patří bílý vycházkový oblek Tomáše G. Masaryka.