Příběh modré Škodovky

1. 7. 2016 | Již u vchodu do Nové budovy Národního muzea zaujmou návštěvníky první z exponátů výstavy Retro. Jedním z nich je blankytně modrý automobil značky Škoda Felicia z roku 1960. Málokoho by napadlo, že tenhle krásný veterán byl před několika lety pouhým vrakem. Jak se auto dostalo ke svému nynějšímu majiteli se dozvíte v našem videu.

Plakáty letních olympijských her

24. 6. 2016 | Archiv tělesné výchovy a sportu Národního muzea uchovává jednu z největších sbírek sportovních a tělovýchovných plakátů na světě. V současné době dosahuje počet těchto plakátů 9600 kusů. Některé z nich můžete vidět na právě probíhající výstavě Olympijský plakát v Národním památníku na Vítkově.

Krásky na kolech ve výstavě Retro

16. 6. 2016 | Národní technické muzeum zapůjčilo na výstavu Retro historický automobil, motocykl a kolo. Zvláště automobil stojí za povšimnutí, neboť jde o malý sportovní vůz, ktreý je dnes sběrateli velmi ceněn.

Unikátní hokejové trofeje ve sbírkách Národního muzea

30. 5. 2016 | V Síni slávy Českého svazu ledního hokeje jsou v současnosti vystaveny dva z nejvýznamnějších exponátů ze sbírek Oddělení dějin tělesné výchovy a sportu Národního muzea, vztahujících se k dějinám českého ledního hokeje před druhou světovou válkou. Jedná se o dvě sportovní trofeje – putovní pohár Ligue Internationale de Hockey sur Glace (LIHG) a vůbec první trofej slavného Spenglerova poháru, který je nejstarším turnajem klubových mužstev v ledním hokeji v Evropě.

Podívejte se na staré fotografie nalezené ve věži muzea

13. 5. 2016 | V rámci probíhající rekonstrukce Historické budovy Národního muzea byla otevřena i makovice lucerny, která je na samém vrcholku hlavní věže. Uvnitř byla nalezena olověná schrána.

Příběh opony z Roudnice v Krkonoších

22. 12. 2015 | V pondělí 7. prosince 2015 směřoval z Krkonoš do ústředního depozitáře Národního muzea v Terezíně neobvyklý náklad. Krásná malovaná opona ochotníků z vesnice Roudnice v Krkonoších s výjevem ze starých pověstí českých – setkání Ctirada a Šárky.

VIDEO: Top předměty - Vycházkový oblek TGM

5. 11. 2015 | Mezi nejvýznačnější předměty ve sbírkách Národního muzea patří bílý vycházkový oblek Tomáše G. Masaryka.

První zákon československého státu – papír plný škrtů

28. 10. 2015 | O nenápadném zažloutlém papíru formátu A5 uloženém v Archivu Národního muzea, který se stal v roce 1918 konceptem prvního zákona právě vzniklého Československa, někteří z nás ve škole slýchali, že ho Alois Rašín napsal v noci z 27. na 28. října 1918 v pohostinském zařízení a obyčejnou tužkou, protože vlastně vznikl nečekaně. Alois Rašín, veřejnosti známý spíše jako ministr financí, jej opravdu napsal obyčejnou tužkou na útržek papíru, ale nebylo to v hospodě a hlavně ne bez příprav.

Jak se baletky postavily na špičky

12. 10. 2015 | Když se řekne balet, představí si většina lidí štíhlou slečnu stojící v elegantní póze na špičkách. Bylo tomu tak vždy?