Středověk dnes: Jak o něm učit, psát a hovořit

9. 12. 2016 | Co vás napadne, když se řekne středověk? A jaký pro nás má význam v 21. století? Diskuze o tom, jak dnes smýšlíme o této etapě našich dějin. Dokážeme vidět historické události v duchu doby, v jejích souvislostech, detailech i celcích? K diskuzi usedli odborníci na slovo vzatí. Ve videu přinášíme celý záznam jejich diskuze.

Operace Anthropoid

5. 12. 2016 | Národní muzeum ve spolupráci s Československou obcí legionářskou, kinem Lucerna, Národním památníkem hrdinů heydrichiády a Vojenským historickým ústavem připravilo projekci filmu Anthropoid a doprovodný vzdělávací program. Podívejte se s námi na krátkou reportáž z akce.

Oltář ze Slavětína

29. 11. 2016 | K 700. výročí narození Karla IV. připravilo Národní muzeum výstavu, která návštěvníky uvede do světa karolinské společnosti a představí i následný kulturní, umělecký, hospodářský a společenský rozvoj, který touto érou započal. Mnohé předměty prošly před vystavením rukama restaurátorů. Představíme vám největší kompletně zrestaurovaný předmět, který bude na výstavě k vidění.

Dámská móda v minulém století – protektorát

24. 10. 2016 | Mohlo by se zdát, že během trvání protektorátu lidé neměli čas na módu. Ostatně výběr látek byl omezený a oblečení bylo od určité doby k sehnání pouze na přídělové lístky. Ženy však stále toužily po eleganci a i za této složité situace se o módu zajímaly.

Trampové v Národním muzeu

12. 10. 2016 | Etnografické oddělení Národního muzea se kromě tradiční lidové kultury věnuje i lidové kultuře 20. a 21. století ve všech jejích podobách. Mezi těmito moderními sbírkovými fondy patří k největším fond trampingu. Byl zřízen přibližně před sedmi lety a v současnosti obsahuje přes 5000 předmětů, které dokumentují vývoj československého trampského hnutí. Zastoupeny jsou v něm trampské vlajky, umělecké výtvory či součásti oděvu a vybavení do přírody, ale také četné dokumenty, které dokládají více než stoletou tradici trampování – zejména deníky a kroniky.

Osudy Volyňských Čechů

26. 9. 2016 | V Městském muzeu v Podbořanech na Žatecku se již dlouhodobě nachází expozice věnovaná dějinám Volyňských Čechů. Ta se zabývá životem této minority na západní Ukrajině v celé šíři - tedy od počátků kolonizace až po konec 2. Světové války.

Představení nových expozic IV. díl

19. 9. 2016 | Expozice s pracovním názvem „Dějiny kolem nás“ zachytí vývoj na území českých zemích od období raného středověku až po současnost. Reflektuje tradiční rozdělení dějin na období středověku, raného novověku a dějin 19. a 20. století, ovšem jednotlivé etapy nebudou od sebe oddělené, nebudou uvozeny významným historickým milníkem, ale budou v sebe navzájem plynule přecházet. Současně ale expozice bude klást otázky, narušovat zažité historické stereotypy a výklady dějin a bude se snažit návštěvníky přinutit ke kritickému pohledu na dějiny.

Historie Domu módy

5. 9. 2016 | Dům módy letos v létě oslavil 60. výročí od svého otevření, a proto ve výstavě Retro nemohou šaty z Domu módy chybět, a to jak ty historické, tak současné.

Desetibojaři v Národním muzeu

26. 8. 2016 | ADAD je zkratka pro Amatérský desetiboj atletických družstev. Národní muzeum nyní do svých sbírek získalo významnou akvizici od závodníků, pořadatelů a rozhodčích tohoto významného atletického závodu, jenž vloni ukončil v rámci 37. ročníku svou činnost. Rok od posledního sportovního klání v Lovosicích se sešli v zasedací místnosti Národního muzea legendy české atletiky Jaroslav Ptáčník, Luboš Svoboda, Jan Beneš, Jan Ježek, Luboš Vaner, Jiří Janouch a pirisový malíř Vladimír Hobst, aby zavzpomínali na dobu kdy se seznámili, závodili a kdy došlo k nápadu, uspořádat amatérský desetiboj.

Olympijské oděvy v muzejních sbírkách

22. 8. 2016 | Olympiáda v Riu skončila. Stejně jako po předchozích olympijských hrách očekává Národní muzeum přírůstky do svých sbírek. Například do sbírky sportovního oděvu, která je uložena v Oddělení dějin tělesné výchovy a sportu a obsahuje mnoho zajímavého a rozličného materiálu, dokládajícího historii sportovních aktivit u nás. Nemalou část tvoří kolekce oděvů, která shromažďuje sbírky od prvních sokolských krojů, úborů dělnických tělocvičných jednot a dresů ze spartakiád přes speciální oděvy pro jednotlivé druhy sportu. Díky Československému a v současné době Českému olympijskému výboru a i nejednomu olympionikovi je sportovní sbírka rozšiřována o oděvy naší reprezentace na olympijských hrách.