Když předměty vyprávějí. Nahlédněte s námi do knihy Krása němých svědků

12. 2. 2018 | Odhalte osudy významných divadelních osobností a prohlédněte si jedinečné předměty, které o nich „vyprávějí“.

Cesty bratří Leopolda a Bedřicha hrabat Berchtoldů

17. 1. 2018 | Cestování je dnes dostupné téměř každému. Bratři Berchtoldové se však na své zajímavé cesty do dalekých zemích vydávali v době, kdy nestačilo zajít do cestovní kanceláře a vybrat si zájezd s "all-inclusive"...

Předměty z éry společného státu vyprávějí, zapojte se i vy!

9. 1. 2018 | Do konce ledna 2018 se můžete zapojit do soutěže „Hledáme předmět s příběhem“. Pošlete nám fotografii památky na československé vztahy, napište, jaká vzpomínka se k ní váže a zapojte se tak do tvorby projektu Česko-slovenská a Slovensko-česká výstava. Nechte se inspirovat některými příběhy, které nám již dorazily.

Masaryk tisíckrát jinak – nahlédněte do Hradního fotoarchivu.

8. 1. 2018 | Kdo by neznal slavnou fotografii prezidenta Masaryka zvedajícího do výšky děvčátko v kroji. Tato i tisíce dalších fotografií, zachycujících události spojené s naším prvním prezidentem a jeho úřadem, jsou součástí takzvaného Hradního fotoarchivu, který je uchováván v Archivu Národního muzea.

Vánoční řetěz vypráví dojemný příběh z druhé světové války.

22. 12. 2017 | V depozitářích Národního muzea se ukrývají různé poklady. Pro další generace jsou zde ale uchované i zdánlivě nevýrazné předměty, které nepůsobí na první pohled nijak zajímavě. Zdání však klame. I za takovými artefakty se leckdy skrývají velké příběhy, které by slušely i filmovému plátnu.

Tomáš Garrigue Masaryk a sport

18. 12. 2017 | První český prezident se zajímal nejen o rozvoj ducha, ale pozornost věnoval i péči o tělesnou schránku člověka. Jaký byl jeho vztah ke sportu?

Inspirace pod stromeček! Historické hračky ze sbírek Národního muzea

14. 12. 2017 | Vánoce jsou svátky klidu, míru a rozjímání. Zvláště pro děti jsou však neodmyslitelně spjaty hlavně s dárky. I v minulosti děti samozřejmě nejvíce ocenily, když vedle praktických dárků dostaly také nějakou pěknou hračku. Vybrali jsme několik pěkných kousků z našich sbírek. Třeba vás při letošním nakupování inspirují.

Záznam přednášky: Hilsneriáda: Mediální stereotypy nacionalismů

10. 11. 2017 | Přednáška představila, na případu Leopolda Hilsnera, jak vznikají, živí se a fungují mediální stereotypy. Přednášeli Michal Stehlík a Martin Sekera z Národního muzea. Na celý záznam přednášky se můžete podívat níže.

Masaryk a vznik Československa

3. 11. 2017 | Tomáš Garrigue Masaryk po vypuknutí první světové války opouští habsburskou monarchii ve věku, kdy by mohl po zásluze odpočívat, a pouští se do svého životního dobrodružství s cílem osvobodit malé středoevropské národy. A to vše s nejistým koncem.

Potomci Čechů na Volyni

2. 11. 2017 | V polovině 19. století se na Volyňské gubernii vytvořily vhodné podmínky pro nákup pozemnků. Do kolonizace řídce osídlené Volyně se zapojilo několik desítek tisíc Čechů. Během bouřlivého 20. století však většina z českých přistěhovalců, či jejich potomků, využila možnosti návratu do Čech. Poslechněte si rozhovory s členy Matice Volyňské, sédlící v Ukrajinském Lucku, která sdružuije potomky těch, kteří se rozhodli na Volyni zůstat.