Výzkumy hradiště v Minicích

27. 11. 2017 | Podívejte se na video o archeologické lokalitě Minice. Tu představí nejen archeoložka Národního muzea Viktorija Čisťakova, ale také archeolog Miloslav Slabina, který se výzkumu Minického hradiště věnoval řadu let.

Vzácná nádoba ukrývala popel bojovníka

11. 8. 2017 | Bronzové vědro z bohatého hrobu na pohřebišti Dobřichov-Pičhora na Kolínsku patří k výrazným souborům ve sbírce Národního Muzea. Hrob číslo V., z něhož pochází tato nádoba, je výjimečný v mnoha ohledech. Podívejte se na naše video.

Meč bojovníka z Mikulčic

21. 2. 2017 | Hradiště Valy u Mikulčic patří mezi legendy české archeologie. V době svého fungování bylo předním centrem Velké Moravy. Velká Morava se jako mocenský útvar Slovanů rozkládala severně od středního Dunaje, tzn. na území dnešní Moravy a jihozápadního Slovenska. Během pouhých sta let zde vznikla bohatá kultura, jejíž pozůstatky objevují archeologové dodnes.

Krása pravěkých korálků II.

19. 1. 2017 | Korálky patří mezi nejstarší šperky vůbec. V průběhu věků se vyráběly z různých materiálů, měly různou velikost, tvar, nebo barvu. V tomto videu představíme jednoduché korálky z nebarveného skla.

Představení nových expozic III. díl

18. 8. 2016 | Další článek ze seriálu o chystaných nových expozicích v Historické budově Národního muzea představí expozici s názvem „Člověk, společnost a kultura v minulosti“, která bude návštěvníkům přibližovat proměny společnosti a kultury v českém a evropském pravěku a starověku. Expozice bude instalována v osmi výstavních sálech ve druhém patře historické budovy Národního muzea v návaznosti na zoologický celek Velké příběhy evoluce, se kterým bude provázána prostřednictvím oddílu První lidé a jejich předchůdci.

Pravěké korálky a jejich nesmrtelná krása

28. 7. 2016 | Korálky patří mezi nejstarší šperky vůbec. V průběhu věků se vyráběly z různých materiálů, měly různou velikost, tvar, nebo barvu. V tomto videu představíme skleněné korálky starší doby železné, které jsou typické svoji výraznou žlutou barvou a modro-bílými očky.

Jak tkát na karetkách?

30. 6. 2016 | Tkaní na karetkových destičkách – karetkách – patří k velmi starým řemeslným technikám. Dnes jsme na základě Textilního workshopu, který proběhl pod vedením Viktorie Čisťakové a Lucie Broncové z Národního muzea, připravili video, ve kterém tento starodávný způsob tkaní představíme.

Doba vikinská na Faerských ostrovech

24. 5. 2016 | Přinášíme další článek z portálu Archeologie na dosah, jehož autorem je Ľubomír Novák z oddělení pravěku a antického starověku. Tentokrát se podíváme na Faerské ostrovy a seznámíme se s jejich minulostí během doby vikinské.

Pravěké keramické bubny

20. 4. 2016 | V archeologických sbírkách Národního muzea se nachází doklady dávno zaniklých kultur. Některé předměty pocházející z pravěku se však velmi podobají těm dnešním. Takovým příkladem jsou dva keramické bubny, které svým tvarem připomínají některé současné africké bubny.

VIDEO: Top předměty - Hlava Kelta

5. 4. 2016 | Opuková hlava z Mšeckých Žehrovic je jedním z nejdůležitějších a nejzajímavějších předmětů v archeologických sbírkách Národního muzea. Význam této plastiky spočívá hned v několika rovinách - ať už jde o umělecké ztvárnění, informační potenciál, či zajímavé nálezové okolnosti tohoto artefaktu.