Národní muzeum
Děkujeme za otázky, rozhovor je u konce.
Ludmila Kučerová
Vaše opráskí - genijální. Pracujete na nich sám? Myslím myšlenkově. Nebo konzultujete s odborníky na historii? Díyk.
Kašdí Oprásek si ďělá kaší sám. Pokut to neňi jinak.
Martin Sekera
Jan
Dobrý den, mé srdce touží po plyšovém Zmikundovi. Plánuě se..?
Mošná ˇo, ale tose musíme dohotnout s víropci pličovíh Zmikundů.
Martin Sekera
ripal
MS: Opraski budoui f katalančtině? To pak ˇo, to ˇo...ale f čežtině..nvm,no...
F Kalatáncku sou Opráski hit, tose tadi málo ví! MS - kvůli tomu se Katalánci chtějí odtrhnout od Španěl a přesídlit k nám!
Martin Sekera
miki
prč neňi f opraskách z olimpijádi Fridex?
Uš ukončil karijéru.
Martin Sekera
Vilma
Skoda, ze se vtipy z Oprasku nedaji vypravet. Parkrat jsem to zkusila a se zlou se potazala. Neuvazujete o poradani lekci - vyuky mluveneho Opraskoveho jazyka? Zakoncene nejakym mezinarodne platnym certifikatem? :)
Rači ať se naučeí čízt.. Ael pokut za cefritikát budeme víhotňě palceňi, pročne?
Martin Sekera
fanda
Bdue dašlí křižkík? ůpně mco žeru tu stizilaci a celí ěto zupr!
Křišík ě plánovaní ˇako třilogije, tgže ešťě ěden ďil bi vijít mňěll. MS - mimochodem, je výborná karikatura Fr. Křižíka v Humoristických listech asi v 80. letech 19. století, na níž sebou praštil na zem, protože na ulici zhasly jeho lampy.
Martin Sekera
Jurošík
Opráski sú kua dobruo voľačo bisťu ďaďu! Nebdue egzpanze na Horní Uhři? Zmikund bil enem ai uherzkí kink. Kceme Zmikunda! Azpoň jeden oprázeg..
Ai zo Solvenckí historje dačo snat buďě.
Martin Sekera
učitelka
nechtel byste udelat edukativni bud stolni hru nebo i pocitacovou, (s mnoha levely) kde by se k Opraskum musela dohledavat fakta a jen pres jejich osvojeni by mohli hraci postupvat vyse? NM by vam to mohlo (spolu)financovat.
jaz - NM to spulofinancovad bude asi ťěško, tobizme museli asi vlaztňíma silami. MS - zeptáme se v Bruselu, na dotaci.
Martin Sekera
X
Mohlo by být zajímavé spojit se s nějakým nakladatelstvím a vydat učebnice dějepisu. Do každé kapitoly jeden tématický oprásek a hned by se učilo lépe.
Tobi bilo....
Martin Sekera
ESK
Zdravím, zaznamenali jste v Náhrobňím muzeju zvýšenou návštěvnost díky Opráskům?
MS - ještě nemáme spočítáno
Martin Sekera
ripal
si mylsim,že boda, gdi úlha muzeja bila jm f potpoře jazika ˇako prvotňího snaku nádora uš ě fag prič. dyš píšete o klipovitosti viˇadřovnáí, tag srovna tam ě potencyjál vístaf, - naučyt ějich prostřednictvím odhlavit souvyzlost. A vístava vo birkracyji bi bila super, tedi!
MS - myslím, že úloha jazyka není pasé. Co třeba Katalánsko? Sledujete?
Martin Sekera
Lamalalemra
Dobrý den, nenapadlo vás něco jako opráski o čarodějnických procesech?
Ti uš bili. S blobligem. Na čaroďějňice. I z bonucem.
Martin Sekera
Petr Váchal
Upřímně zas tak nechápu, čím si tento komix zasloužil vystavení v muzeu. Nic proti tomu, ale zajímalo by mne, proč muzeum tedy nevystavuje i jiné autory. Třeba tvůrce Obrázků z českých dějin a pověstí, potažmo Obrázky z československých dějin. Rozhodně mi přijde, že když se na ně "Opráski" minimálně názvem odkazují, zasloužilo by si to představit širší záběr českého historického komixu. Už jste tady psali, že vystavení rozhodlo samo muzeum, respektive pracovníci, kteří se na Opráski koukají. Myslím, že to není zrovna dobrá vizitka vypovídající o koncepci výstav. "Mě se to líbí, tak to vystavím"
MS - navazuji tedy na odpověď níže. Výstavkou mj zjišťujeme, jaký stav historického povědomí mezi našimi návštěvníky je, zda je tento kontroverzní komiks bude více popouzet - když ho vystavíme zrovna my, coby instituce důležitá pro naši národní identitu, nebo zda to bude přijato vstřícně. Koncepci výstav máme dlouhodobou, toto nijak neblokuje naše naplánované výstavy. Mezi ony pracovníky, kteří opráski sledovali, započítejte i našeho generálního ředitele, náměstkyni pro výstavy, mé kolegy z knihovny. Výstavu o komiksu by bylo dobré uýdělat, ale jinde.
Martin Sekera
Martina
Můžeme se těšit na to, že někdy uvidíme Hitlera?
Teť šel kolem!
Martin Sekera
Prokop
Máte již představu o tom, kdy by mohla vyjít další kniha Oprásků?
Vipadá to na kjevten.
Martin Sekera
Tomáš V.
Vím že se jedná o českou historii, ale zajímalo by mě, jesti neplánujete do budoucna i různé události ze světa.
Mošní to ě.
Martin Sekera
Adéla
Dobrý den, jak je kreslení těchto komiksů náročné časově? A podle čeho si vybíráte historické události, ke kterým se komiksy vztahují? Děkuji.
Na yůtup ě videjo s krezleňí ďílu o Nepomuckim. A událozťi si vibíráme dle ústafňího plánu a dle libozťi.
Martin Sekera
Martin
Zdravím JAZi.... napadlo Vás něky,jak moc jsou Opráski vlastně vzdělávací?Když uvedete špatný letopočet,nebo jinou nepřesnost,v komentářích se objeví spousta komentů s odkazy a informacemi "jak to skutečně bylo" . To znamená,že lidi mají povědomí a nebo snahu si ověřit skutečnost a tím s evlastně učí. Která učebnice dějepisu tohle zvládne? Jen tak dál a prosím,více Oprásků s dětským Zmikundem. S pozdravem Martin
To newim, ael ěto pjekí. Kašpodádňě lepočotti sou mor, ti bisme fÚstafu nejrači zakásali! Ftom ďěláme hibi imrevére.
Martin Sekera
Jana Doubravová
Dobrý den, setkáváte se často s nepochopením a kritikou? Myslím tedy hlavně kvůli jazyku. Má mladší generace výhodu, protože je na podobný styl jazyka zvyklá ze sociálních médií jakou jsou Twitter atd.?
Furd- ael nehápeme to...
Martin Sekera
katerina
pro MS: jaka je zatim navstevnost vystavy a uvazujete o zatraktivneni historie prostrednictvim "jinych" vystav, z rodu Oprasku?
Návštěvnost nedokážeme specifikovat, protože speciální vstupenka na opráski není, koupíte si vstupenku i na ostatní výstavy. Neuvažujeme o navazujících výstavách tohoto "rodu", ale nevylučujeme.
Martin Sekera
Hory
Simvás, Jarda Jágr dnes ráno ztratil hlavu. Myslíte, že ji do odpoledne najde? Máme obavy...
Kdyštag dotoho pude halva nehavla.
Martin Sekera
EL
Smiřil ses se svou popularitou? A kdy bude Hitler?
Smiřil. Hilter uš bil. iNa vístafce visí.
Martin Sekera
Lilinka
Bré dopoledne, nemáte občas po přípravě Oprásků problémy psát gramaticky správně?
Ne, ždicki barvurňě a bes hcip.
Martin Sekera
Kristina
Neuvazujete o propagaci sve prace treba do hradu, zamku ci TIC? Jeden takovy oprásek ke kazdemu mistu vystaveny v pokladne by vubec nebyl od veci - popularizace mistnich udalosti zabavnou formou. Celkove mate velky potencial a moc Vam fandim. Zdravime z Vyskova :-)
Neuvašovali zme, ale ěto zjamíaví nápat.
Martin Sekera
xxx
Já chci taky výstavu v Národním muzeu, komu se mám nahlásit? Umim pěkně kreslit.
MS - Pošlete mi vzorky svých kreseb, ale vyhrazuju si, že není naší povinností Vás vystavit. Ostatně - myslíte, že jste zralý (zralá) na pověšení?
Martin Sekera
Zdenka
Chtěla bych se zeptat, jaké historické období máte osobně nejoblíbenější a čím Vás fascinuje. Děkuji
jaz - Střevoďěk. Prže ě temní, barefní, smradlafí a veselí. A smutní.
Martin Sekera
Libero
Sice nejsem euroskeptik, ale některé evropské zákony a směrnice se ke zparodování přímo nabízejí... Nepřemýšlíte o něčem jako "obrázky z evropské současnosti"?
jaz - Rači ne. MS - Tak zrovna to by bylo fajn pojmout jako grotesku. Kdysi jsem navrhoval, abychom udělali výstavu o byrokracii, ale "málem mě umlátili" - jak říkal Jiří Šlitr v Ďáblu z Vinohrad, když navrhoval hasit povodeň.
Martin Sekera
tazatel
opráski super, nejvíc mě dostal havel a jakeš jak sou nakreslení primitivně a přitom to ten jejich xicht vystihuje ,, a palacký s notebookem byl dokonalej ,, ale posledních pár dílů mi jsou proti srsti, velice vynucený pointy co nezapadaj do příběhu jako dekapitace hokejistů v naganu nebo zmikund zapalující svůj dům ?!? chtělo by to vrátit se trošku zpátky na původní level!
Ďk za násor, fústafu se jím pocťivje nebudeme říťit.
Martin Sekera
RIPAL
ciwe, chapli, děte vot sebe! pro MS: aporč tedi děálte vístavu f muzeju,diš ˇako hlavňí přýnoz vidíte f jazice? anechtesi řečy že NM bilo , ě a bude nozitel...
MS - A myslíte, že jazyk nejde vystavovat? V muzeu?
Martin Sekera
Fanoušek
Představí se Opráski také v Ostravě?
ˇO, konec břenza.
Martin Sekera
Treeize
Dzraivm, cchy s zpetta, nplnjet vtyvaert vdea? Blyo bi tu supr!!! :-) OpráskI sou fkat hztý, pjoeďte du Otravy!
Do Otravi se histáme na konči břesna. Videja moc neplánuěm. Za´tim uřčiťě ne.
Martin Sekera
Mrs
Plánujete aji ňákí komigs z kozmosu? čeba etwas jako Zvězdné Hálky?
Trilogijiji má f Opráscích jiš kornikář Kosmas. Pjeknou.
Martin Sekera
petr
Dobrý den, chystáte v Národním muzeu ještě další výstavu komiksů?
Zatím nemáme nic takového naplánováno. Tím neříkám, že se komiks neobjeví třeba jako součást nějaké jiné výstavy.
Martin Sekera
Milan Konečný
Dobrý den, podle čeho si vymýšlíte ten jazyk Oprásků? Má to nějaký systém. Nejsem sice fonošuk, ale tohle mě fascinuje.
Toě zprávní, rotní ˇasik bi mňěl facsiklovat fšehni.
Martin Sekera
Libor
Dobrý den, proč jsou Opráski v Národním muzeu? Nezdá se Vám, že tyhled "trendy" věci patří spíš na facebook?
MS - odpověděl jsem částečně předchozím dotazem. Ve virtuálním prostředí se sice zrodily a působí, ale komiks sám jako forma sdělení už existoval mnohem dříve, viz středověk, kdy lidé také potřebovali něco obrázkového, aby pochopili (a naučili se) rozumět např. legendám, přitom neuměli číst. V muzeu jsme zhmotnili virtuální obraz. A na návštěvníka patrně působí jinak než na obrazovce počítače.
Martin Sekera
Standa Malý
Dobrý den, rád bych se zeptal, jak se výstava Opráski dostala do Národního muzea? Souvisí tato výstava tematicky s ostatními právě probíhajícími výstavy v budově bývalého federálního shromáždění? Děkuji.
MS - Výstavu jsme zařadili ad hoc, minulý rok několik lidí v Muzeu, nezávisle na sobě zjistilo, že tu stránku pravidelně sledují a že je to zajímavé. Napadlo nás použít to jako sondu, která by nám napověděla, zda musíme s tímto formátem počítat např. i při přípravě našich budoucích stálých expozic, jaký na to bude ohlas... Takže je to vlastně tak trochu průzkum veřejnosti. Výstavka je vedle sálů s výstavou o aférách 20. století, a tak je časově shodně vymezena. No a opráski samy obsahují i několik zpodobnění afér.
Martin Sekera
rípal
to bi mně taki zaˇímalo, co novího opráski přynážejí? múžou otpovjedet oba páňi, prosym?
jaz - Opráski přinážejí samí starí histrickí vjeci... MS - Odpovím bez humoru, holt jsem z Muzea. Přinášejí obraz způsobu, jakým se dorozumívá nemalá skupina lidí na síti, samozřejmě je to nadsazené. Pro mě je zásadní zjištění, že zřetelně končí schopnost mladších a nejmladších generací vnímat delší souvislý text (tzv. lineární) a nastupuje převaha klipovitého dorozumívání. Nakonec - je to dobře vidět (slyšet) i v mluvweném projevu - ve školách všech stupňů - děti mají problémy se souvislým a logickým vyjadřováním, "štěkají" slogany, hesla. Tím nevytýkám Jazovi, že to používá. Používá to jako prostředek vtipu. Rozhodně to není cílevědomé prznění jazyka, na to je to moc okaté. Daleko horší je, když przníme jazyk nevědomky, když jsme zvyklí tak mluvit, a to je také stále běžnější. jaz (Ataki pocťivou vjedu řpinááší! Nato nezpomaenoud) MS - Nepřináší! Jaz Kecá! jaz - duprič! MS - ...se na moment asi odmlčíme, vznikl vědecký konflikt
Martin Sekera
janys
dopríden, vážní autre. sem se chťel pozetat ěsli sečasem se svími studyjemi přezunete výc do součastonosti. historje ě syce vtinpá ale jakřekl klasyk se f tý historji nemúžete rejpat donekonečna co vi nato?
Rači ne, nato si kubte novini.
Martin Sekera
Zmikundice
Jaz, misliš še je gnišga "opráski s české historje" použitelná na zápis to čtenařskécho teníku? Díkasss
Sem zlišel, že ě to teťka poviní.
Martin Sekera
Kolda
Vaše jazykové pojetí mne fascinuje. Kolik lidí se podílí na konečné podobě textů?
jak gdi, kaší ďíl si jasikovje pojme atuor sám.
Martin Sekera
Trhlajz
Zdarvím krále Zmikunda a mám dotas: odkládá li někdy to zlaté řížské jablko, snímž bývá zoprasován? O:-)
Aňi vevaňě. Ěšťěžese koupe ěnom na Hrmnice.
Martin Sekera
Eva Čermáková
Co se prosím stalo s žirafou, kterou Zmikundovi darovali z Norimberka roku 1427?
Tu nedáfno porasili f Dánckí ZOO :(
Martin Sekera
RenataE
Dobrý den, dějepis byl na všech stupních škol nudný předmět a podle mého pubertálního synka tomu není jinak ani v současnosti. Ježíšek synkovi nadělil Opráski a najednou zodpovídám otázky :) A nejen z dějepisu, ale i jazykové - zatím moje velmi letmá znalost němčiny, angličtiny a ruštiny stačí. Jazyková stránka věci mě opravdu hodně baví, díky, ˇAzi!
toě rajzká huba pro kašdího vjetce! Ďk!
Martin Sekera
Eva
Neplánujete nějakou "nadstavbu"? Např. animované příběhy? Děkuji za odpověď a Váš humor, který moc lahodí nejen mému oku ;-)
Ďk moc! Ale rači ňic nelpánuěme. Uviďi me.
Martin Sekera
Hanga
Hoj Jazi, jag to flastně všecgo sačalo? Jago mysim ti opráski?
Na Okuonu f klubu Čtyčpístek. Polhedejj na netu, tamto bilo uš mockrád pospáno.
Martin Sekera
Michaela Janečková
Milej zlatej, kdy už konečně odložíš tu masku? Stále ještě o Tobě uvažuji jako o možném partnerovi - a ráda bych věděla, na čem jsem.. :)
ACo dibih bil lebza???
Martin Sekera
Bára
Pane Jazi, jak dlouho Vám trvá příprava dílu? Jak moc Vás Opráski zaměstnávají? Stíháte vůbec chodit do práce?
Trváto ďěsňě douhlo, ael nažťěstí ěto moje prátse. A ďělám ji rát!
Martin Sekera
ližař
vodgdi nosý Zmikund hemlu?
Vottý dobi, cose naučil lišovat.
Martin Sekera
matkasimtě
Boudoou ěště dalčí opráski z ženckíma? Drhomýra s Ludmylou sou bordej příbjech, Eližka Přmylsivna taki silná stori. Bi senámto f ženckím ústafu líbylo.
jaz - Bduou, uš sou i ňákí ženckí fplánu MS - Tak to asi v Muzeu neprosadím.
Martin Sekera
fanošučka otdaná
mňě bi zaˇímalo, esli Jazovi nejni v tí mazce verdo ?
Neňi, mazka ě lechká a Zmikund vsdušní.
Martin Sekera
Janina
Ahoi, všeci opráski se mi děsněe líbyi. Rada bich se zebtala, esli víde trřeba eště nějáka kniga či co. Prředem ďýiki za odpověť :-)
Asi f kvjetnu dlší ďil
Martin Sekera
Milan Kubíček
Kdy myslíte, že bude zavedeno ˇA / ˇa, případně ˇ'A / ˇ'a do standardních znaků české klávesnice a posléze i spisovné češtiny?
nwm, těško řítc, fústafu pro čeckí jasik to prí neplá nuijí. (Zaťim)
Martin Sekera
Helena
Bude ještě další komiks?
jaz - Tag uřčytě Komisař výstavy Martin Sekera - V tuto chvíli nevím, nemáme v Muzeu nic naplánováno.
Martin Sekera