Nároní muzeum
Rozhovor skončil. Děkujeme za otázky a těšíme na příští online rozhovor.
ivan
Neplánujete nějakou výstavu opravdu víc o indiánech - jako odbornější?
Omlouvám se, to není otázka pro mě, ale pro ředitelství Náprstkova muzea. Stálá expozice Náprstkova muzea je Indiánům věnována.
Petr Mašek
LS
Vykupuje muzeum nějak věci týkající se Maye? staré knihy, pohlednice a takove ty věci? Můj strýc toho ma na pude plno, ale přijde mi že to nemá žádnou cenu...nebo aspoň věnovat za odvoz. Díky Luboš Starý
Muzeum nevykupuje, ale vím, že s těmito předměty se běžně obchoduje na aukru.
Petr Mašek
Karel Záhorský
Dobrý den, snažil se někdy nějaký spisovatel navázat na tradici Karla Maye?
Myslím, že o přímou návaznost se nikdo nepokusil. Ostatně držitelé autorských práv Karla Maye bedlivě hlídají jakýkoliv pokus o využití jeho díla.
Petr Mašek
LK
Jeslti byl teda už za svého života tak známý, měl něco jako obdivovatelky, ajko dnešní auroři? jako club fanynek nebo tak? :)
Organizovaný klub, pokud vím, za jeho života nevznikl, ale řady jeho obdivovatelů obojího pohlaví byly nesmírně četné. Mohu potvrdit, že jeho díla byla hojně čtena i na šlechtických zámcích.
Petr Mašek
miso z bagdadu
jak bol vysoky Karel May?
Přesnou výšku neznám, ale v tehdejší průměrné populaci byl spíše menší postavy.
Petr Mašek
Petra Tomášková
Je zajímavé, že když byl Vinetou čten hlavně v německy mluvících zemích, že ho nakonec hrál Francouz. Nevíte, proč byl vybrán právě Pierre Brice?
Pierre Brice splňoval na první pohled představy tvůrců filmu a dnes víme, že se nespletli.
Petr Mašek
stáňa
Psal si May Deník? Nebo z čeho se dozvídáte informace o jeho životu a jak poznáte, co je pravda a co si vymyslel? Díky
Karel May publikoval svoji autobiografii. Máte pravdu, mnohdy je těžké rozhodnout, jaká byla skutečnost. O Karlu Mayovi bylo publikováno mnoho zjevných nepravd a lží.
Petr Mašek
Veronika Zajíčková
Vážený pane Mašku, pořádáte komentované prohlídky výstavou? Ráda bych ji navštívila, ale chtěla bych se dozvědět něco navíc. Je možné se objednat? Děkuji
Nejbližší komentovaná prohlídka se koná příští úterý, viz odkaz. http://www.nm.cz/Naprstkovo-muzeum/Akce-NpM/Doprovodne-akce-k-vystave-Po-stope-Karla-Maye.html
Petr Mašek
Josefína Smělá
Dobrý den, ilustroval si Karel May své knihy někdy sám?
Ne, nikdy.
Petr Mašek
Zoranovi
Našim dětem se na výstavě líbila ta stopovaci stezka i další věci. To napadlo vás? říkali jsme si, kdo to asi dělal a válel se v nějakém cementu či co to bylo nebo to dělal nějaký sochař?..:.)
V cementu jsme se skutečně válel já, viz následující video. http://muzeum3000.nm.cz/videa/video-tvorba-stop-do-vystavy-po-stope-karla-maye
Petr Mašek
Václav Roubal
Se kterou ze svých literárních postav se Karel May nejvíce ztotožňoval?
Karel May promítal sám sebe do postav Old Shatterhanda a Kara ben Nemsího, později se nechal i fotografovat v jejich kostýmech.
Petr Mašek
P. Janda
Kdo je Vám víc sympatický? Vinnetou nebo Old Shatterhand?
Mně osobně nejvíce přirostl k srdci Kara ben Nemsí (=Karel May=Old Shatterhand).
Petr Mašek
jana
včera jsem slyšela o nově objevených dopisech Karla Maye českému nakladateli. Zajímalo by mě, jestli se dochovaly i dopisy nakladatele a jestli je máte v plánu také někdy vystavit. Děkuji. Jana
Bohužel pokud vím, nakladatelovy odpovědi se nezachovaly ani v Mayově vile v Radebeuelu.
Petr Mašek
Blanka Švejdová
Jste spokojen s finální podobou výstavy v Náprstkově muzeu?
Na konci každého díla vidí autor chyby, kterých se dopustil, ví co by změnil, vylepšil atd. S celkovovou podobou ale spokojen jsem.
Petr Mašek
Petr Kameník
Chtěl jsem se zeptat, jak je možné, že se zfilmované příběhy Karla Maye staly legendou jen ve střední Evropě. Například v Británii či Americe o filmu Vinnetou nikdy neslyšeli. Díky. PK
Filmy byly nadšeně přijaty v těch zemích, kde se Karel May již předtím hojně četl. Proč je jeho obliba v některých zemích enormní a jinde nulová, je trochu záhadou.
Petr Mašek
Jitka Němcová
Dobrý den, jaký mal May vztah k ženám?
Karel May byl dvakrát ženatý. V jeho díle hrají ženy spíše kladnější role. Jeho vztah k ženám lze hodnotit jako přirozeně vstřícný.
Petr Mašek
karel pasko
Dobrý den.Vy jste nějaký fanda indiánů - nebo tedy spíše odborník, nebo vám byla výstava nakázána vedením muzea? Nebo jak se to děla s výstavama, jak vznikají? Kdo přijde s tématem? Výstavu jsem viděl a moc se mi líbila.
Původně jsem navrhl výstavu o Karlu Mayovi pro naše Muzeum knihy, ale vedení Národního muzea rozhodlo, že tato výstava bude v Náprstkově muzeu, což jsem radostně přijal. Nejsem odborník na Indiány, ale na přípravě výstavy spolupracovalo několik odborných pracovníků Náprstkova muzea.
Petr Mašek
ivan
Dobrý den, rád bych se zeptal, jak hodně si Karel May při psaní svých knih vymýšlel nebo zda země, o kterých píše, opravdu projezdil a s kulturou se seznámil. Děkuji
Exotické země popisoval Karel May na základě studia odborné literatury. USA i Orient navštívil až na konci svého života, kdy již publikoval 95% svého díla.
Petr Mašek
Jarmila Bendová
Dobrý den, uměl Karel May jezdit na koni?
Myslím že ano, ale rozhodně nebyl tak dobrým jezdcem jako Old Shatterhand nebo Kara ben Nemsí.
Petr Mašek
Monika
Je sláva Vinetoua opravdu omezena jen na Evropu nebo je znám i v Americe?
Sláva Vinnetoua, respektive obliba celého Karla Maye, je omezena na neměcky mluvící země, Česko, Slovensko, Nizozemí. V dalších státech, např. ve Francii, je Vinnetou takřka neznámý.
Petr Mašek
Kuba
Nevíte, jestli se neuvažuje o nějakém znovunatočení děl Maye? Nějak moderněji a výpravněji by si to zasluhovalo podle mě. Nebo vám se ty staré filmy líbí? Díky za odpověď
Staré filmy jsou srdeční záležitost nás starších generací. Slyšel jsem, že v Americe se chystá nové natáčení Vinnetoua, které by mělo být mnohem věrnější Mayově předloze.
Petr Mašek
Zuzana Hronová
Odkud Karel May čerpal podrobné vědomosti o indiánech, jejich zvycích a životě? Proč zrovna z Apačů udělal "klaďase" a z Komančů zloduchy? Má to nějaký reálný základ? (Byli třeba Komančové záludní a Apačové čestní:) :-)
Karel May měl rozsáhlou knihovnu odborné literatury, cestopisné, etnografické. Proč vybral Apače jako kladné hrdiny, Komanče aj. jako záporné nemám ponětí.
Petr Mašek
Zuzana Hronová
Proč si Karel May vymyslel, že všechny ty napsané příběhy sám prožil? Chtěl tím své knihy lépe prodat? Chtěl tak do příběhů více vtáhnout své čtenáře? Byl notorický lhář? Měl duševní poruchu, o níž se spekuluje? Děkuji
Dnešní terminologií by šlo říci, že se jednalo o velmi dobrý marketingový tah. V některých okamžicích možná Karel May uvěřil i sám sobě.
Petr Mašek
Jan Lajsek
Karel May byl ve svém mládí několikrát vězněn. Poprvé prý za krádež hodinek. Zajímalo by mě co spáchal dále a jak dlouho byl ve vězení ? Děkuji.
V mládí páchal May drobné kriminální delikty, například s falešným policejním průkazem zabavoval obchodníkům "falešné" bankovky, které jim samozřejmě nevrátil.
Petr Mašek
Petr Jirák
Dobrý den, jestli znáte literární dílo Karla Maye, jistě víte o výskytu řady negativních Indiánů. Vinnetoua zabil Sioux, Siouxové jsou téměř vždy záporní, což platí pro Komanče či Utahy rovněž. Velmi záporný byl též Tangua, náčelník Kiowů. Setkal jsem se s názory, že May vlastně Indiány neměl rád. Sám s tím nesouhlasím. May skoro vždy zdůrazňoval, že Indiáni byli zkaženi bělochy. Potom mě napadlo, že Karel May nemohl o Indiánech psát úplně kladně, poněvadž by to tehdejší lidé nemohli přijmout. Do doby jeho tvorby byli tehdejší čtenáři zvyklí spíše na díla, kde byli Indiáni zcela záporní. Jaký na to máte názory Vy? Děkuji.
Karel May vždy zdůrazňoval, že mezi Indiány i bělochy bývají lidé dobří a spravedliví, stejně jako lumpové. Máte pravdu, že řadu negativních vlastností u Indiánů přisuzoval May vlivu bělochů. Vždy zdůrazňoval rovnost všech lidských plemen.
Petr Mašek