Moderní muzejní komplex v centru metropole

1. 7. 2013 | Probíhající rekonstrukce Historické budovy Národního muzea zachrání významnou národní kulturní památku. Propojení s Novou budovou Národního muzea ji promění v moderní muzejní prostor přímo v centru metropole.

VIDEO: Restaurování sousoší Géniů

26. 6. 2013 | Z důvodu špatného stavu muselo být před časem z Historické budovy Národního muzea za přítomnosti odborníků sneseno sousoší Géniů. To je v současné době intenzivně restaurováno a v sochařské dílně vzniká i jeho kopie. Originál sousoší se totiž na budovu nevrátí, ale bude zdobit její interiér.

Přípravy restaurování výzdoby muzea trvaly několik let

9. 5. 2013 | Při tolik potřebné rekonstrukci Historické budovy Národního muzea se pozornost nesoustředí jen na stavební práce a projektování nových expozic. Velká péče je samozřejmě věnována i restaurování maleb, soch a dalších prvků této Národní kulturní památky. Co všechno se muselo zajistit a naplánovat?

Za minulostí Historické budovy Národního muzea IV. díl

8. 5. 2013 | 20. století, do kterého vstupovala muzejní budova na Václavském náměstí vpodstatě jako novostavba, přineslo nespočet politických a společenských zvratů. Historická budova Národního muzea má množství šrámů, že kterých by se daly číst velké dějinné zlomy i každodenní realita minulého století.

Nová budova splnila sen o rozšíření muzea

3. 4. 2013 | Nová budova Národního muzea má nesmírně zajímavou historii. Asi se najde velice málo objektů v Praze, které za svou historii zažily čtyři naprosto různá využití. Tento objekt byl nejprve Pražskou burzou, poté parlamentem, pak rozhlasovým studiem a nyní je muzeem. Předáním symbolického klíče od této budovy se naplnil dlouholetý sen o rozšíření Národního muzea na Václavském náměstí.

Za minulostí Historické budovy Národního muzea III.díl

12. 3. 2013 | Předchozí dva díly seriálu shrnovaly historii budovy do začátku 20. století. Do tohoto století vstupovala muzejní budova s palčivým problémem, který ji tížil po celou dobu její existence - nedostatkem prostor.

Za minulostí Historické budovy Národního muzea - II.díl

8. 2. 2013 | V následujících měsících se v rubrice Rekonstrukce bude objevovat seriál o historii budovy Národního muzea. První díl seriálu se věnoval období do dokončení stavby roku 1891. Druhý díl přiblíží další osudy budovy na sklonku 19. století.

Přípravná fáze rekonstrukce je u konce

18. 1. 2013 | Přípravná fáze rekonstrukce Historické budovy Národního muzea je u konce. Vláda má na lednovém zasedání projednat podklady pro výběrové řízení na zhotovitele stavby, tendr má být uzavřen v polovině roku. Stavební práce budou podle předběžných předpokladů trvat do prosince 2016, jejich rozpočet činí téměř tři miliardy korun včetně DPH. Národní muzeum již má k dispozici všechna potřebná stavební povolení.

Po stopách tajemství Historické budovy Národního muzea

17. 1. 2013 | Podívejte se s námi do bývalé pracovny ředitele muzea v uzavřené Historické budově Národního muzea. Tato rozlehlá, slavnostně působící místnost čtvercového půdorysu se nachází v přízemním podlaží nárožní věže, která je při pohledu z Václavského náměstí vpředu vlevo.

Za minulostí Historické budovy Národního muzea

29. 11. 2012 | V následujících měsících se v rubrice Rekonstrukce bude objevovat seriál o historii budovy Národního muzea. První díl seriálu se věnuje období do dokončení novostavby muzea v roce 1891.