Mobil na střeše Nové budovy Národního muzea

30. 1. 2014 | Mobil neboli kinetická (pohyblivá) plastika na střeše Nové budovy Národního muzea je dílem sochaře Jiřího Nováka, který je díky nové vlně zájmu o umělecká díla ve veřejném prostoru z let 1948 - 1989 stále známější.


Národní muzeum opouštějí poslední sochy a busty

4. 12. 2013 | V Historické budově Národního muzea byly deinstalovány poslední sochy a busty tvořící významnou část vnitřní umělecké výzdoby budovy. Celkem 14 soch a 62 bust, které představují významné osobnosti české historie, vědy a kultury, bude převezeno na odborná pracoviště, kde bude posouzen jejich stav, vypracován detailní restaurátorský záměr a následně proběhne jeho realizace.


VIDEO: Záznam z přenosu kolokvia k novým expozicím

19. 11. 2013 | Zajímá vás, jak budou vypadat nové expozice po rekonstrukci Historické budovy Národního muzea? Podívejte se na záznam z veřejného kolokvia, které proběhlo ve dnech ve dnech 20. – 21. listopadu 2013 v Pantheonu Historické budovy Národního muzea.


Nadčasová skleněná plastika zdobí Národní muzeum

6. 11. 2013 | Skleněná plastika ceněné manželské autorské dvojice, Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského, zdobí už čtyřicet let dnešní Novou budovu Národního muzea. Tvarově navazuje na jejich další úspěšnou realizaci pro československý pavilon na výstavě EXPO 1970 v japonské Ósace, kde manželé vystavovali rozměrnou plastiku Řeka života.


Autorský nábytek architekta Karla Pragera

10. 10. 2013 | V Nové budově Národního muzea je k vidění mnoho uměleckých děl i skvostů užitého umění, které vznikly na zakázku v době výstavby budovy. S historikem umění Ladislavem Zikmundem-Lenderem jsme zkoumali, zda se v budově nacházel nebo nachází autorský nábytek od architekta Karla Pragera.


Umělecká výzdoba Nové budovy Národního muzea

24. 9. 2013 | S uměním vzniklým v letech 1948 – 1989 se stále vypořádáváme. Někdo celou epochu šmahem odsoudí, jiný si ji oblíbí, další poukazuje na to, že v této době mohly ve veřejném prostoru vedle sebe existovat díla kvalitní i (pod)průměrná. Nechte se pozvat ke zkoumání vzniku uměleckých děl, která můžete dodnes vídat v Nové budově Národního muzea.


Vaše návrhy na pamětní desku k srpnu 1968

29. 8. 2013 | 21. srpna 2013 tomu bylo 45 let, kdy se v horní části Václavského náměstí ozvala střelba ze sovětských kulometů, která poškodila průčelí Historické budovy Národního muzea. Po rekonstrukci budovy budou tuto událost připomínat nejen stopy po střelách na fasádě, ale i pamětní deska. Svou představu o podobě desky jste nám mohli zaslat i vy.  Přečtěte si nejzajímavější návrhy, které nám dorazily a vyberte ty, které odměníme.


Stopy po střelách zůstanou na fasádě muzea jako memento

20. 8. 2013 | Je tomu právě 45 let, kdy se v horní části Václavského náměstí ozvala střelba. Cílem sovětských kulek byla Historická budova Národního muzea. Následky jsou na největší muzejní budově v Česku patrné dodnes. Po rekonstrukci bude tuto událost připomínat pamětní deska. Do její tvorby se můžete zapojit i vy! A co tenkrát ke střelbě vedlo?


Za minulostí Historické budovy Národního muzea VI. díl

12. 8. 2013 | V minulých dílech seriálu jsme se věnovali historii budovy zejména z pohledu vývoje architektury. Tento díl z dosavadní zvyklosti poněkud vybočuje, protože se soustředí na velmi zajímavé období let 1938 - 1945 z pohledu instituce.


Za minulostí Historické budovy Národního muzea V. díl

3. 7. 2013 | Minulý díl našeho seriálu jsme zakončili konstatováním, že stavba severojižní magistrály způsobila muzejní budově újmu mimo jiné tím, že ji odřízla od Václavského náměstí. Původní přirozené propojení náměstí a muzea tak vzalo za své. Po roce 1989 se objevilo několik návrhů řešení, jak naložit s touto pro muzeum nepříznivou situací.