Moderní muzejní komplex v centru metropole

1. 7. 2013 | Probíhající rekonstrukce Historické budovy Národního muzea zachrání významnou národní kulturní památku. Propojení s Novou budovou Národního muzea ji promění v moderní muzejní prostor přímo v centru metropole.

Muzejní budova architekta Josefa Schulze, nacházející se v horní části Václavského náměstí, byla slavnostně otevřena roku 1891. Tento honosný palác měl být reprezentativním prostorem české vědy a umění. Již záhy po otevření muzea bylo zřejmé, že objekt nebude stačit rostoucím potřebám muzea. Zejména chybějící prostory pro depozitáře byly problémem, který zůstal aktuální po celé 20. století.

Teprve v roce 2006 se předáním symbolického klíče budovy Rádia Svobodná Evropa, jejímž spoluautorem je významný architekt Karel Prager, naplnil dlouholetý sen o rozšíření Národního muzea na Václavském náměstí. Získání Nové budovy Národního muzea umožnilo napnout své síly k dlouho očekávané rekonstrukci Historické budovy Národního muzea.

Složitému a nákladnému procesu rekonstrukce předcházelo vybudování depozitářů mimo centrum Prahy, největší stěhování sbírkových předmětů v dějinách českého muzejnictví a samozřejmě zpracování nesmírně rozsáhlé projektové dokumetace.

Součástí rekonstrukce Historické budovy Národního muzea bude i propojení obou muzejních budov na Václavském náměstí. Tak vznikne největší muzejní komplex u nás, nabízející více než 15 000 čtverečních metrů výstavní plochy. Restaurována bude umělecká výzdoba Historické budovy Národního muzea a budou repasovány některé původní expozice. Využit bude původní mobiliář.

Budova si i po rozsáhlé rekonstrukci zachová původní tvář, kterou ji vtiskl architekt Josef Schulz.

Bohatě zdobený strop Pantheonu

(dan)