Unikátní loutky včetně Spejbla s Hurvínkem. To vše nabízejí Prachatice

06.04.2012 | Sto let starý kašpárek, Mánička, Žeryk i vzácné exponáty Mikoláše Alše. To vše a ještě více vás přivítá v Prachaticích v Muzeu české loutky a cirkusu.

gallery item video

Kromě tradičních čertů a kašpárků se návštěvníci setkají i s loutkami zhotovenými podle předloh M. Alše, V. Suchardy či J. Trnky. Do divadelních scén jsou zaranžovány loutky, s nimiž po vsích putovali kočovní loutkáři, včetně těch, s nimiž hrála vnučka Matěje Kopeckého, legendy českého loutkového divadla.

Za jeden z nejvzácnějších zdejších vystavovaných kusů je považováno dílo Mikoláše Alše z roku 1891, které malíř vytvořil pro své děti.

Loutky jsou propracovány do posledního detailu

Návštěvník může dále obdivovat umně vyrobené loutky, které jsou umístěny do "dětského pokojíku". Na některých divadélkách je patrné, že vznikala v době národního obrození. Jedno z rodinných divadel z počátku 20. století tak hrdě nese nápis "Národ sobě".

Divák postupně expozicí projde až k pomyslnému obchodu, který obsahuje další ukázky dřevěných loutek. Díky informačním panelům se návštěvníci také dozví, že se dříve na trzích prodávaly výrobky s hlavičkami z chleba - byly populární, protože byly mnohem levnější než ty, které byly ručně vyřezávané celé.

gallery

Ze 20. a 30. let minulého století jsou zastoupeny mimo jiné loutky Spejbla, Hurvínka, Máničky a Žeryka. Kolem nich víří v pomalém tempu figurína krasobruslařky, kterou pro Skupovo divadlo vytvořil Jiří Trnka.

Druhá část expozice, kterou podrobněji zmapujeme v příští obrazové reportáži, se věnuje cirkusu, manéžím a kouzlům. Nechybí zde ani motocykl, na kterém jezdili medvědi s Cibulkou.

Diváci mohou zhlédnout také panoptikum s voskovými hlavami historických osobností a s pohyblivou mořskou pannou.


Muzeum české loutky a cirkusu
se nachází na Velkém náměstí 43 v Prachaticích. Zdejší moderní expozice byla vytvořena v roce 2006.

 

(adr)