Staré snímky zachycují atmosféru LOH z roku 1920

04.08.2016 | Podívejte se na fotografie z průběhu letních olympijských her, které proběhly téměř před sto lety v Antverpách. Zahájeny byly necelých 18 měsíců po skončení první světové války, jejíž stopy byly v místě konání stále patrné.

     Českoslovenští gymnasté při tréninku

Olympijské hry v roce 1920 navazovaly na hry z roku 1914. Během války se z pochopitelných důvodů hry nekonaly. O místě konání bylo rozhodnuto v roce 1919. Uspořádat hry tak trvalo pouhých několik měsíců. Z účasti na akci byly vyloučeny státy, které byly v nedávno skončené válce poraženy – tedy Německo a Rusko. Celkově se her účastnilo 2 626 sportovců z 22 zemí, z toho 123 reprezentantů z Československa.

Právě na těchto hrách na úvodním ceremoniálu poprvé zavlála bílá vlajka s olympijskými kruhy. Návrh vlajky byl vytvořen již v roce 1914, její plánované vyvěšení na olympijských hrách v roce 1916 se však už kvůli válce neuskutečnilo.

Z letní olympiády v roce 1920 si naši sportovci přivezli dvě bronzové medaile. Jednu získali hokejisté. Druhou vybojovala v tenisové čtyřhře společně s Ladislavem Žemlou Milada Skrbková, jediná žena v československé reprezentaci.

O další cenný kov, dokonce stříbrný, se připravili naši fotbalisté. Ti během finálového zápasu vyjádřili svůj nesouhlas s jednáním rozhodčích a na prostest opustili hřistě. Za tento čin byli diskvalifikováni.

Zajímají vás i další fotografie z olympiád minulosti? Přečtete si článek o Olympijských hrách 1948 v Londýně

gallery

Další snímky z Fotoarchivu tělesné výschovy a sportu Národního muzea najdete na portálu  www.esbirky.cz


 

Kam dál?

Perličky z novin závěrem. Londýnské olympijské hry očima kreslířů!

Letošní ZOH? Kontroverznější než roku 1936 být nemohou ...

Nejstarší olympijská medaile ve sbírkách Národního muzea

(EK)

Historie