Nejdražší mince světa v Národním muzeu!

09.02.2016 | Národní Pokladnice ve spolupráci s Národním muzeem návštěvníkům představí unikátní minci Flowing Hair Dollar. Tento stříbrný dolar z roku 1794 byl vydražen za 10 milionu dollarů, díky čemuž se stal nejdražší mincí všech dob. Z jakého důvodu je tak vzácný?

Flowing hair Liberty Dollar, mince pojmenovaná podle vlajících vlasů perzonifikované bohyně Liberty, úplně poprvé zavítala na evropský kontinent. Během jejího turné po hlavních městech dorazila i do Prahy, kde ji má to štěstí hostit právě Národní muzeum.

Jedná se o první první mincí dolarové hodnoty, která byla ražena v nově vznikající mincovně Spojených států amerických. Bylo jí však vyrobeno pouhých 2000 kusů, neboť slitina stříbra s příměsí mědi, ze které se mince razila, byla příliš tvrdá na tehdejší mincovní lisy. Písty lisu nebyly dobře nastavené, a tak se snížila zřetelnost obou stran mince, což je zvláště patrné na kusech ražených na konci partie, když byly mincovní písty již značně opotřebené.

Zajímavostí je, že v Americe se v této době stříbro netěžilo, proto veškeré stříbrné předměty i surovina byly z dovozu. Na výrobu těchto nových dollarů proto musely být roztaveny jiné stříbrné mince.

Mince musela mít určenou hmotnost, takže se některé kusy ručně upravovaly, aby odpovídaly přísným kritériím. Na některých mincích docházelo k odstraňování přebytečné slitiny, na jiných zase k jejímu nanášení. V důsledku toho se mezi jednotlivými mincemi raženými stejným párem razidel objevovaly drobné rozdíly ve vzhledu.

Odhaduje se, že do dnešní doby se zachovalo přibližně jen 120 mincí, nalezeno ovšem bylo pouhých 10 kusů. Vystavená mince je téměř bez závad, což je raritní vzhledem k problémům které se při výrobě těchto mincí vyskytly. Z toho také vyplývá obrovská cena, které tato mince na dražbě dosáhla.

Mince je vystavena od 9. 2. do 12. 2. v Nové budově Národního muzea. Více informací naleznete zde.

Fotografie. Pohled na vystavenou minci. Zdroj: Národní muzeum


 

Kam dál?

Národní muzeum zachraňuje afghánské poklady

Výstava vypráví dávné příběhy z Číny

Skvosty numismatické sbírky Národního muzea

(EK)

Výstavy