Knižní práce Petra Dillingera ve sbírkách Knihovny Národního muzea

21. 2. 2018 | Oddělení knižní kultury Knihovny Národního muzea získalo v roce 2015 rozsáhlý přírůstek tvorby ilustrátora, grafika a malíře Petra Dillingera (1899–1954). Kolekce obsahuje především výtvarníkovy knižní práce – originální ilustrace, studie k nim, cenné skicáře s kresbami i poznámkami, dále návrhy knižních i časopiseckých obálek, návrhy grafických úprav tiskovin, ale i rozsáhlý soubor exlibris a příležitostné grafiky, nakladatelské smlouvy, korespondenci a desítky autorských tiskařských štočků.

Výstava Fenomén Masaryk skončila. Jak vidí TGM děti?

13. 2. 2018 | Výstavu Fenomén Masaryk mohli návštěvníci vidět v Nové budově Národního muzea do 31. 1. 2018. Na portále Muzeum 3000 jsme pro vás připravili několik tematických článků, které představily našeho prvního prezidenta z různých úhlů. S výstavou se "rozloučíme" velkou fotogalerií obrázků převážně od dětských návštěvníků.

Když předměty vyprávějí. Nahlédněte s námi do knihy Krása němých svědků

12. 2. 2018 | Odhalte osudy významných divadelních osobností a prohlédněte si jedinečné předměty, které o nich „vyprávějí“.

Milá Constanze... Paleontolog odpověděl na lístek, který do Čech doputoval na balonku z Německa.

2. 2. 2018 | Muzeum není jen o výstavách a "dělání vědy". Jeho neméně důležitou rolí je i vzdělávání. To měl na paměti i paleontolog Boris Ekrt, který minulý rok nalezl v areáu Přírodovědeckého muzea Národního muzea v Počernicích zelený balonek s lístečkem od malé Constanze. Balonek k nám doputoval až z Německa.

Nejzajímavější dotazy – (ne)obyčejná nádoba

26. 1. 2018 | Jeden z dalších dotazů z řad veřejnosti, který představíme v naší rubrice, se týká na první pohled nepříliš zajímavé nádoby. O to více překvapí vyjádření odbornice z Národního muzea.

Cesty bratří Leopolda a Bedřicha hrabat Berchtoldů

17. 1. 2018 | Cestování je dnes dostupné téměř každému. Bratři Berchtoldové se však na své zajímavé cesty do dalekých zemích vydávali v době, kdy nestačilo zajít do cestovní kanceláře a vybrat si zájezd s "all-inclusive"...

Kámen, který roste jako z vody

11. 1. 2018 | Kolikrát jste si asi povzdychli nad nevzhlednými usazeninami vodního kamene ve vaší rychlovarné konvici? A co má tento jev společného s přírodními procesy vzniku hornin?

Předměty z éry společného státu vyprávějí, zapojte se i vy!

9. 1. 2018 | Do konce ledna 2018 se můžete zapojit do soutěže „Hledáme předmět s příběhem“. Pošlete nám fotografii památky na československé vztahy, napište, jaká vzpomínka se k ní váže a zapojte se tak do tvorby projektu Česko-slovenská a Slovensko-česká výstava. Nechte se inspirovat některými příběhy, které nám již dorazily.

Masaryk tisíckrát jinak – nahlédněte do Hradního fotoarchivu.

8. 1. 2018 | Kdo by neznal slavnou fotografii prezidenta Masaryka zvedajícího do výšky děvčátko v kroji. Tato i tisíce dalších fotografií, zachycujících události spojené s naším prvním prezidentem a jeho úřadem, jsou součástí takzvaného Hradního fotoarchivu, který je uchováván v Archivu Národního muzea.

Houbaření už není třeba propagovat, ale spíš kultivovat, říká mykolog Jan Holec

3. 1. 2018 | I když je už "po sezóně" a na košíky většiny houbařů sedá prach, nemusí být milovníci hub smutní. V prosinci vyšel nový atraktivní atlas, který představuje houby Šumavy a Novohradských hor. Jeho prohlížení jistě zpříjemní čekání na teplejší počasí. Na vzniku atlasu se podílel i mykolog Národního muzea Jan Holec, se kterým jsme si popovídali o jeho práci nejen na nové publikaci.