VIDEO: Česká chalupa dnes

3. 8. 2015 | Výstava „Národopisné ohlédnutí – Česká chalupa dnes“ v Národopisném muzeu – Musaionu je věnována kulatému výročí Národopisné výstavy českoslovanské v roce 1895.


Historie se stane budoucností - Architektonická soutěž

22. 7. 2015 | Národní muzeum vyhlašuje největší architektonickou soutěž na své expozice po více než 100 letech.


Nové invazní druhy dvoukřídlého hmyzu v ČR

26. 6. 2015 | Kromě migrace lidské, probíhá také často migrace nepůvodních, tedy invazních druhů rostlin a živočichů. Tyto migrace často probíhají nepozorovaně, ale jejich důsledky mohou být velmi zásadní, především pokud jde o škůdce. Dva nově příchozí hmyzí druhy – koutuli skvrnitou (Clogmia albipunctata) a octomilku asijskou (Drosophila suzukii) si představíme v tomto článku.


Jenský kodex

25. 6. 2015 | Jenský kodex je unikátní památkou českého písemnictví a patří k nejcennějším rukopisům uloženým ve sbírkách Knihovny Národního muzea. Významný je nejen díky svým nádherně zdobeným iluminacím, ale také díky tomu, že vypovídá o husitské době, která byla jedním z klíčových období české historie.


Jak vzniká kniha? II. díl

24. 6. 2015 | Umělecké knihařství Lubomíra a Miroslavy Krupkových má více než pětatřicetiletou tradici. V ateliéru Krupka se knihy vyrábějí ručně a ke slovu tu přichází prastaré řemeslné techniky, jako je čerpání papíru, knihtisk a knihvazačství. Lubomír Krupka ukazuje na příkladu volné vazby knihy Zemětřesení od Heinricha von Kleista jednotlivé řemeslné postupy, které zde představíme v novém seriálu. Po výrobě ručního papíru přichází ke slovu výroba liter, vysázení štočků a nakonec jejich příprava pro tisk.


První poválečná spartakiáda měla předčit sokolské slety

23. 6. 2015 | Přesně před 60 lety byla zahájena I. celostátní spartakiáda. Zapojilo se do ní přes milion cvičenců, jejichž výkony mohli diváci sledovat přímo na Strahovském stadionu nebo na televizních obrazovkách. Prohlédněte si dobové fotografie a propagační materiály ze sbírek Národního muzea.


VIDEO: Využít nevyužité

19. 6. 2015 | Život v konzumní společnosti nevyhovuje zdaleka každému. Současné alternativní trendy se pokoušejí najít schůdná řešení pro udržení ekosféry a zároveň určitého kulturního standardu. V tomto duchu jsou v posledních letech vytvářena i divadla, jejichž motem je především recyklace, a to jak ve smyslu materiálů, tak ve smyslu obnovy zanedbaných nebo nevyužitých městských ploch. Aktuální divadelní projekty představuje výstava Recyklované divadlo, která probíhá od 18. 6. do 28. 6. na zadním nádvoří Náprstkova muzea.


Prohlédněte si 3D rekonstrukci prvohorního moře

19. 6. 2015 | Přijďte na novou výstavu Jak se bude jmenovat? a ponořte se pod hladinu dávných moří, která se rozprostírala v místech, kde denně chodíte.


Jak to žilo o Pražské muzejní noci 2015?

13. 6. 2015 | V sobotu 13. června proběhl 12. ročník Pražské muzejní noci. Čtyřicet osm institucí otevřelo návštěvníkům dveře do osmdesáti různých objektů. Návštěvníky po Praze vozily speciální autobusové linky, které pro muzejní noc vypravil Dopavní podnik hl. města Prahy. Zájemce o prohlídky muzeí, galerií a dalších kulturních institucí neodradilo ani proměnlivé počasí.


VIDEO: Pozvánka na Pražskou muzejní noc 2015

10. 6. 2015 | Koho by nelákalo navštívit muzeum v noci, a dokonce zadarmo? Pražská muzejní noc 2015 přesně tohle návštěvníkům nabízí. A že to stojí za to! Svoje dveře bude mít dokořán na 80 objektů.