Představení nových expozic IV. díl

19. 9. 2016 | Expozice s pracovním názvem „Dějiny kolem nás“ zachytí vývoj na území českých zemích od období raného středověku až po současnost. Reflektuje tradiční rozdělení dějin na období středověku, raného novověku a dějin 19. a 20. století, ovšem jednotlivé etapy nebudou od sebe oddělené, nebudou uvozeny významným historickým milníkem, ale budou v sebe navzájem plynule přecházet. Současně ale expozice bude klást otázky, narušovat zažité historické stereotypy a výklady dějin a bude se snažit návštěvníky přinutit ke kritickému pohledu na dějiny.

Vyhynulý vakovlk patřil mezi unikáty tasmánské přírody

7. 9. 2016 | Mezi nejznámější vyhubená zvířata patří vakovlk (Thylacinus cynocephalus), kterému se také někdy pro jeho pruhy na zádech říkalo tasmánský tygr. Přesně před 80 lety uhynul v zoologické zahradě v Hobartu poslední známý žijící vakovlk. Od té doby je tento druh oficiálně považován za vyhynulý.

Věra Čáslavská (3. května 1942 – 30. srpna 2016)

31. 8. 2016 | Dne 30. srpna 2016 zemřela po vážené nemoci významná československá sportovní gymnastka, funkcionářka a trenérka Věra Čáslavská. Dovolte, abychom si jí připomněli alespoň několika fotografiemi z její závodní kariéry, které jsou součástí Fotoarchivu tělesné výchovy a sportu v Národním muzeu. Čest její památce!

Jak se natáčel spot k výstavě Retro?

30. 8. 2016 | Od včerejšího dne je možné v České televizi zhlédnout spot k výstavě Retro. Podívejte se s námi do zákulisí jeho natáčení.

Olympijské oděvy v muzejních sbírkách

22. 8. 2016 | Olympiáda v Riu skončila. Stejně jako po předchozích olympijských hrách očekává Národní muzeum přírůstky do svých sbírek. Například do sbírky sportovního oděvu, která je uložena v Oddělení dějin tělesné výchovy a sportu a obsahuje mnoho zajímavého a rozličného materiálu, dokládajícího historii sportovních aktivit u nás. Nemalou část tvoří kolekce oděvů, která shromažďuje sbírky od prvních sokolských krojů, úborů dělnických tělocvičných jednot a dresů ze spartakiád přes speciální oděvy pro jednotlivé druhy sportu. Díky Československému a v současné době Českému olympijskému výboru a i nejednomu olympionikovi je sportovní sbírka rozšiřována o oděvy naší reprezentace na olympijských hrách.

Představení nových expozic III. díl

18. 8. 2016 | Další článek ze seriálu o chystaných nových expozicích v Historické budově Národního muzea představí expozici s názvem „Člověk, společnost a kultura v minulosti“, která bude návštěvníkům přibližovat proměny společnosti a kultury v českém a evropském pravěku a starověku. Expozice bude instalována v osmi výstavních sálech ve druhém patře historické budovy Národního muzea v návaznosti na zoologický celek Velké příběhy evoluce, se kterým bude provázána prostřednictvím oddílu První lidé a jejich předchůdci.

Kouzlo flašinetu

9. 8. 2016 | Dne 9. 8. 2016 proběhl už třetí ročník mezinárodního festivalu Flašinet žije!, jehož pořadatelem je Národní muzeum. Abychom se podělili o krásnou atmosféru, která na jednom z míst konání panovala, připravili jsme krátké video.

Staré snímky zachycují atmosféru LOH z roku 1920

4. 8. 2016 | Podívejte se na fotografie z průběhu letních olympijských her, které proběhly téměř před sto lety v Antverpách. Zahájeny byly necelých 18 měsíců po skončení první světové války, jejíž stopy byly v místě konání stále patrné.

Sbírky muzea obohatila tvorba Dany Puchnarové

18. 7. 2016 | Kolekce originální knižní tvorby malířky, grafičky a ilustrátorky Dany Puchnarové (*1938) je cenným novým přírůstkem do sbírek oddělení knižní kultury Knihovny Národního muzea. V rozsáhlém souboru lze nalézt ilustrace, přípravné studie i návrhy knižních úprav – přebalů, knižních vazeb, edičních značek, typografie; dále pak exlibris, návrhy plakátů i korespondenci s nakladateli.

Prohlédněte si skicu k vzácnému obrazu Husitské kázání

8. 7. 2016 | Mezi nejvzácnější malířská díla, která uchovávají depozitáře Národního muzea, náleží skica k proslulému obrazu Husitské kázání od Karla Friedricha Lessinga.