Dejte vejce malovaný!

24. 3. 2016 | Velikonce jsou nejdůležitější částí zvykoslovného roku. Křesťané si připomínají umučení a vzkříšení Ježíše Krista. Dodržují se však i další tradice. Mimo pojídání beránka nebo polévání vodou se také zdobí vajíčka.

Výstava o českých hradech a zámcích v Kuala Lumpur

1. 3. 2016 | Národní muzeum ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Kuala Lumpur, Národním památkovým ústavem a za podpory Ministerstva kultury České republiky otevřelo 29. února v Malajsii výstavu s názvem České hrady a zámky.

Vyhynulý velescink vystřídal vakovlka

29. 2. 2016 | Expozice Archa Noemova dočasně představuje také vzácné exempláře vyhynulých živočichů. Jako první byl představen vakovlk, kterého nyní nahradil vyhubený ještěr z Kapverdských ostrovů.

Ztracená Mozartova skladba znovu spatřila světlo světa

16. 2. 2016 | Ve sbírkách Českého muzea hudby byl objeven vzácný tisk, který byl doposud považován za ztracený. Jedná se o skladbu tří autorů: Antonia Salieriho, Wolfganga Amadea Mozarta a kapelníka Cornettiho. Podívejte se na naše videa a poslechněte si toto jedinečné dílo.

Požár Historické budovy Národního muzea

12. 2. 2016 | V pátek 12. 2. 2016 v ranních hodinách vypukl požár v podstřeší Historické budovy Národního muzea. Hasičský záchranný sbor obdržel hlášení o požáru v 1.32 hod., u požáru zasahovalo 20 jednotek hasičů a pod kontrolu se dostal ve 3.25 hod. K monitoringu situace byl přivolán i policejní vrtulník. Požár vypukl v podstřeší budovy.

Nejdražší mince světa v Národním muzeu!

9. 2. 2016 | Národní Pokladnice ve spolupráci s Národním muzeem návštěvníkům představí unikátní minci Flowing Hair Dollar. Tento stříbrný dolar z roku 1794 byl vydražen za 10 milionu dollarů, díky čemuž se stal nejdražší mincí všech dob. Z jakého důvodu je tak vzácný?

Národní muzeum zachraňuje afghánské poklady

4. 2. 2016 | Afghánistán je v současné době vnímán jako válečná zóna. Neustálé vojenské operace zcela přirozeně strhávají pozornost k současnosti této země, takže bohatá minulost leží v jejím stínu. Národní muzeum na afghánskou historii nezapomnělo a prostřednictvím nové výstavy ji chce pomocí zrestaurovaných předmětů přiblížit návštěvníkům.

Sledujte restaurování nástěnné malby z Afghánistánu

3. 2. 2016 | Aktualizováno 9. 9. 2016: V předchozích měsících jsme v tomto článku přinášeli průběžné informace o velmi složitém restaurování vzácné afghánské nástěnné malby. Podívejte se nyní na celý průběh restaurování, od prvních kroků až ke konečnému výsledku.

Nej z výstavy o maskách

7. 1. 2016 | V Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích, jednom z mimopražských výstavních prostorů Národního muzea, je ještě do poloviny února 2016 k vidění výstava nazvaná Maska. Jejími autory jsou kurátoři Divadelního oddělení Veronika Musilová Kyrianová a Vojtěch Poláček společně s výtvarnicí a teoretičkou umění Kateřinou Ebelovou, která se fenoménem masky dlouhodobě zabývá.

Dětské vánoční programy v Národním muzeu

23. 12. 2015 | Po celý advent děti mateřských a základních škol navštěvovaly adventní a vánoční workshop „Půjdem spolu do Betléma…“ v Národopisném muzeu Národního muzea.