Co ukrývají tajuplné bedny? Otevřou se až v roce 2101

2. 4. 2012 | V depozitářích Národního muzea jsou více než sto let uloženy dřevěné bedny s tajuplným obsahem. Jde o památky po šlechtici Bohuslavu Jirušovi, které bude možné otevřít až v roce 2101.


Trojboké housle aneb vybíráme z unikátních hudebních nástrojů

21. 3. 2012 | České muzeum hudby je hotovou pokladnicí jedinečných nástrojů, které potěší nejen znalce. Nachází se zde také výběr unikátů, které vytvořil český všeuměl Jaroslav Machát.


Americký národní poklad přilákal davy

15. 3. 2012 | Nejdražší zlatá mince světa opustila za přísných bezpečnostních podmínek Novou budovu Národního muzea. V rámci evropského turné nyní putuje do Varšavy.


Nejdražší zlatá mince světa zavítala do Národního muzea

13. 3. 2012 | Legendární Double Eagle z roku 1933 na dva dny zakotvil v Nové budově Národního muzea. O výstavu, která byla zcela zdarma, panoval u laické i odborné veřejnsoti velký zájem.


Gottwalda balzamovali Sověti. Českoslovenští vědci o tělo jen pečovali

6. 3. 2012 | Život a smrt československého komunistického politika Klementa Gottwalda je zahalena rouškou tajemna. Neví se přesně, kde se narodil, pochybnosti dodnes panují také o kvalitě mumifikace Gottwaldova těla. Podzemní prostory, ve kterých se vědci starali o nabalzamovaného Gottwalda, si mohou návštěvníci od února prohlédnout ve stálé expozici Laboratoř moci.


Češi objevili ztracený chrám. Ležel pod súdánskými písky

3. 2. 2012 | Archeologové Národního muzea mají za sebou už třetí výkopovou sezónu v lokalitě Wad Ben Naga v Súdánu. Nyní po více než 150 letech znovuobjevili ztracený chrám Tyfonium.