Egyptolog Pavel Onderka: Ve Wad Ben Naga je práce na desetiletí

12. 4. 2012 | Egyptolog Pavel Onderka odpovídal ve čtvrtečním online rozhovoru se čtenáři serveru Muzeum3000 na otázky spojené s archeologickým průzkumem v lokalitě Wad Ben Naga v Súdánu. Archeologové zde mají podle něj práci na několik desetiletí.

Prohlédněte si rukopis Dvořákovy slavné 9. symfonie

5. 4. 2012 | České muzeum hudby prodloužilo z důvodu velkého zájmu výstavu, která je věnována životu a dílu Antonína Dvořáka. Návštěvníci si mohou prohlédnout i unikátní rukopis Dvořákovy slavné 9. symfonie.

Česká muzea a galerie můžete navštívit i z pohodlí domova

3. 4. 2012 | Národní muzeum neustále rozvíjí unikátní on-line prezentaci muzejních a galerijních sbírek. Na www.esbirky.cz už dnes návštěvníci naleznou fotografie více než 10 000 předmětů.

Co ukrývají tajuplné bedny? Otevřou se až v roce 2101

2. 4. 2012 | V depozitářích Národního muzea jsou více než sto let uloženy dřevěné bedny s tajuplným obsahem. Jde o památky po šlechtici Bohuslavu Jirušovi, které bude možné otevřít až v roce 2101.

Trojboké housle aneb vybíráme z unikátních hudebních nástrojů

21. 3. 2012 | České muzeum hudby je hotovou pokladnicí jedinečných nástrojů, které potěší nejen znalce. Nachází se zde také výběr unikátů, které vytvořil český všeuměl Jaroslav Machát.

Americký národní poklad přilákal davy

15. 3. 2012 | Nejdražší zlatá mince světa opustila za přísných bezpečnostních podmínek Novou budovu Národního muzea. V rámci evropského turné nyní putuje do Varšavy.

Nejdražší zlatá mince světa zavítala do Národního muzea

13. 3. 2012 | Legendární Double Eagle z roku 1933 na dva dny zakotvil v Nové budově Národního muzea. O výstavu, která byla zcela zdarma, panoval u laické i odborné veřejnsoti velký zájem.

Kam s tělem Gottwalda? Řešení nabídl až Vítkov

9. 3. 2012 | Po roce 1948 byl Národní památník na Vítkově používán k propagaci komunistického režimu. Spočinulo zde tělo Klementa Gottwalda. Místnost, kde se vědci starali o nabalzamovaného Gottwalda, mohou návštěvníci od února shlédnout ve stálé expozici Laboratoř moci.

Gottwalda balzamovali Sověti. Českoslovenští vědci o tělo jen pečovali

6. 3. 2012 | Život a smrt československého komunistického politika Klementa Gottwalda je zahalena rouškou tajemna. Neví se přesně, kde se narodil, pochybnosti dodnes panují také o kvalitě mumifikace Gottwaldova těla. Podzemní prostory, ve kterých se vědci starali o nabalzamovaného Gottwalda, si mohou návštěvníci od února prohlédnout ve stálé expozici Laboratoř moci.

Češi objevili ztracený chrám. Ležel pod súdánskými písky

3. 2. 2012 | Archeologové Národního muzea mají za sebou už třetí výkopovou sezónu v lokalitě Wad Ben Naga v Súdánu. Nyní po více než 150 letech znovuobjevili ztracený chrám Tyfonium.