Který pak Čech by hudbu neměl rád? Aneb Ema Destinnová v Muzeu Bedřicha Smetany

4. 5. 2012 | Ema Destinnová proslavila rodnou zemi po celém světě. K jejím nejmilovanějším autorům patřil Bedřich Smetana. Národní muzeum ve spolupráci s Muzeem Jindřichohradecka se na tuto skutečnost zaměřilo a výsledkem je unikátní výstava.

V Náprstkově muzeu chovají bource morušového

3. 5. 2012 | Poznejte tajemství vzniku pravého hedvábí. V Náprstkově muzeu se i letos uskuteční ukázka chovu živých jedinců bource morušového. Housenky tohoto motýla při kuklení produkují vlákno, které je ceněnou textilní surovinou již po tisíce let.

Čtenáři Muzea 3000: Nenahlížejte skenery do Jirušových beden

1. 5. 2012 | Celý duben měli čtenáři zpravodajského portálu Muzeum 3000 na to, aby vyjádřili svůj názor v anketě, která se týká skenování obsahu tzv. Jirušových beden. Proti jejich skenování se nakonec vyslovila většina hlasujících. Národní muzeum bude v pátrání pokračovat neinvazivními metodami. Ke slovu tak přijde detailní archivní bádání. S jeho prvními výsledky seznámíme veřejnost již 10. května.

Osobnost sezóny: umělkyně Otýlie Sklenářová - Malá

1. 5. 2012 | Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích obnovuje oblíbený cyklus Exponát/osobnost sezóny. Díky němu se můžete seznámit s životem a dílem jedinečné umělkyně Otýlie Sklenářové - Malé.

Anketa o Jirušových bednách brzy skončí. Už za několik dnů

27. 4. 2012 | Čtenáři zpravodajského portálu Muzeum 3000 mají už jen několik dnů na to, aby se zúčastnili jedinečné ankety, která se týká tajemného obsahu takzvaných Jirušových beden.

Fontána před Národním muzeem prošla očistou

26. 4. 2012 | Ve druhé polovině dubna prošla impozantní fontána před Národním muzeem pravidelnou údržbou. Odborníci mimo jiné konzervovali stav mramorových a pískovcových prvků kašny.

Prohlédněte si originální kresby k románům Karla Maye

19. 4. 2012 | Originály mnohých kreseb k mayovkám uchovává ve svých sbírkách Knihovna Národního muzea. Pracovníci muzea vybrané snímky z této více než sto let staré kolekce zveřejnili na portálu eSbírky.

Národní muzeum pod rukama horolezců a restaurátorů

18. 4. 2012 | Historická budova Národního muzea je v katastrofálním stavu. Horolezcům a restaurátorům, kteří v rámci rekonstrukce bedlivě sledují její stav, se doslova rozpadá pod rukama.

Pochlubte se vlastní kraslicí a vyhrajte v naší soutěži!

16. 4. 2012 | Pochlubte se vlastní kraslicí a vyhrajte v naší soutěži! Klání probíhá do pátku 20. dubna 2012. Soutěžíme o vstupenky do Národního muzea a zajímavé publikace.

Unikátní expozice přibližuje práci nejen staroegyptských mistrů

13. 4. 2012 | Expozice Umění Starého světa, kterou připravila Národní galerie v Praze spolu s Národním muzeem, je jen stěží vyčerpatelnou studnicí krásných a unikátních předmětů. Některé z nich si můžete prohlédnou v naší obrazové reportáži.