První sjezd na lyžích se uskutečnil u Muzea

6. 1. 2017 | Dnes už je lyžování zcela běžná zimní zábava. V Čechách má tento sport tradici už 130 let. První sjezdovkou však nebyl žádný z dnešních lyžařských resortů, ale Václavské náměstí.

Pojďte s námi do Afriky!

28. 12. 2016 | V lednu zahájí svoji činnost v Náprstkově muzeu Dětský africký klub, který bude zaměřen na kulturu a dějiny afrického kontinentu.

Pevnost Terezín

27. 12. 2016 | Bývalá pevnost Terezín, rozkládající se nedaleko Litomeřic v severozápadních Čechách, je dnes nedílně spojená s Národním muzeem. Důvod je jednoduchý. V útrobách města se dnes nachází ústřední depozitáře Historického muzea Národního muzea, které najdeme v bývalých pevnostních kasárnách. Proto se jeden z pracovníků Národního muzea zaměřil na dějiny tohoto místa.

Inspirujte se krásou novoročenek z našich sbírek

22. 12. 2016 | Dnes už lze blahopřání k novému roku vyřešit snadněji než v dobách, kdy nebyly ani emaily, ani mobilní telefony. Tištěná novoročenka však jistě potěší více. Podívejte se na pár skvostů z našich sbírek.

Půvabné manekýnky a galantní manekýni v Národním muzeu

7. 12. 2016 | Retro den Staň se manekýnkou nebo manekýnem byl dalším z víkendových doprovodných programů pro děti k výstavě Retro. A protože výstava věnuje módě velký prostor, nemohou módní přehlídky v doprovodných programech chybět. Ta první byla trochu netradiční, neboť předvedla nikoli současné modely, ale filmové kostýmy z fundusu České televize.

"Milý Ježíšku, přeji si..."

24. 11. 2016 | Vánoce jsou dodnes nejvýznamnějším svátkem. České Vánoce mají osobitou kulturní podobu po staletí utvářené bohaté tradice zvyklostí. Národopisné muzeum Národního muzea připravilo výstavu historických hraček a dalších předmětů spojených s tímto svátkem.

Ne ruka, to duše maluje

26. 10. 2016 | V Nové budově Národního muzea jsou na výstavě "Ne ruka, to duše maluje" k vidění optimistické obrazy nejenom českých malířů a malířek s vážným tělesným postižením, ale i díla jejich zahraničních kolegů. Podívejte se s námi na medailonky těchto autorů.

Dotkněte se venkova

3. 10. 2016 | V Národopisném muzeu – Musaionu byl v rámci projektu Strážci paměti: 200 let muzejnictví otevřen nový experimentální prostor, který přiblíží slabozrakým a nevidomým návštěvníkům vybraná témata spojená s životem našich předků.

Revize sochy Jana Žižky na Vítkově

23. 9. 2016 | Před pěti lety byla restaurována socha Jana Žižky z Trocnova stojící před Národním památníkem na Vítkově. Podle stanoveného plánu proběhla po uplynulých pěti letech kontrola stavu sochy. Ve videu ukážeme, jak revize probíhala.

Když ptáčka lapají... aneb jak probíhá kroužkovací akce

20. 9. 2016 | Jednou z důležitých činností Kroužkovací stanice Národního muzea je i odchyt a kroužkování ptáků. Získaná data jsou neocenitelným zdrojem informací nejen o migračních trasách ptactva.