Děti celého světa na fotografiích cestovatele Vráze

1. 6. 2016 | Dnes je 1. červen, svátek všech dětí, pro které se pořádají různé akce a také se při této příležitosti fotografují. Každý fotograf vám řekne, že fotografovat děti je velmi obtížná, ale zároveň velmi vděčná práce. Děti jsou oblíbeným námětem, protože jsou roztomilé, něžné, dojemné či legrační. Ale také chvíli nepostojí. Většinou nereagují na fotografovy úpěnlivé prosby, aby udělaly to či ono. A což teprve, když fotograf opustí zdi ateliéru a vydá se do terénu, který navíc je v dalekých exotických zemích, kde panují jiné zvyky a obyčeje. Jeden z našich nejznámějších cestovatelů – Enrique Stanko Vráz (1860–1932) si takové dobrodružství také prožil.

Představení nových expozic I.díl

20. 5. 2016 | Budova Národního muzea na Václavském náměstí v Praze se zježila lešením. Její rekonstrukce má být dokončena v roce 2018. Stavebníci i restaurátoři vrátí stavbě původní lesk. Neorenesanční budova, ve které muzeum sídlí, však zdaleka není všechno, co jej muzeem dělá. Před zahájením rekonstrukce z něj byly vystěhovány miliony sbírkových předmětů a nakonec demontovány i expozice. Autorské týmy Národního muzea nyní pracují na přípravě expozic nových. Pro ty, kteří jsou již nyní zvědaví, jak budou nové expozice vypadat, jsme připravili seriál článků. První je věnován expozici tvořené několika přírodovědeckými výstavními celky shrnovanými pod názvem Příroda kolem nás.

Nová kniha o Národním muzeu

18. 5. 2016 | Právě dnes slaví Národní muzeum 125 let od otevření budovy na Václavském náměstí. Tento měsíc také vyšla nová kniha o Národním muzeu, ze které jsme pro Vás připravili malou ochutnávku, týkající se právě této události.

Dům Jana Palacha se změní v památník

17. 5. 2016 | Národní muzeum uzavřelo architektonicko-uměleckou soutěž o návrh Památníku Jana Palacha ve Všetatech. V původním rodinném domě Palachových vznikne památník a nová expozice věnovaná Janu Palachovi, jeho životu a sebeobětování a širším historickým souvislostem doby a jeho činu.

Fotogalerie: České národní povstání 1945

6. 5. 2016 | Podívejte se na fotografie ze sbírek Historického muzea Národního muzea, které zachycují momenty z povstání českých obyvatel proti německým okupantům na konci druhé světové války v květnu 1945.

S jakými jedovatými brouky se můžete setkat?

8. 4. 2016 | V nedávné kauze zraněného dítěte figuroval velký černý brouk - majka, který je jedovatý. S naším odborníkem jsme připravili video o tom, s jakými dalšími jedovatými brouky se můžete setkat u nás v České republice.

O Salieriho se badatel Herrmann zajímal už jako dítě

30. 3. 2016 | Rozhovor s německým badatelem Timo Jouko Herrmannem odhaluje okolnosti objevu ztracené skladby Per la ricuperata salute di Offelia ve sbírkách Národního muzea.

Dejte vejce malovaný!

24. 3. 2016 | Velikonce jsou nejdůležitější částí zvykoslovného roku. Křesťané si připomínají umučení a vzkříšení Ježíše Krista. Dodržují se však i další tradice. Mimo pojídání beránka nebo polévání vodou se také zdobí vajíčka.

Výstava o českých hradech a zámcích v Kuala Lumpur

1. 3. 2016 | Národní muzeum ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Kuala Lumpur, Národním památkovým ústavem a za podpory Ministerstva kultury České republiky otevřelo 29. února v Malajsii výstavu s názvem České hrady a zámky.

Vyhynulý velescink vystřídal vakovlka

29. 2. 2016 | Expozice Archa Noemova dočasně představuje také vzácné exempláře vyhynulých živočichů. Jako první byl představen vakovlk, kterého nyní nahradil vyhubený ještěr z Kapverdských ostrovů.