Pražská muzejní noc: Nenechte si ujít už osmou úpravu Smetanovy Vltavy

4. 6. 2012 | Vltava, jak ji neznáte, pořad, který se stal v průběhu Pražských muzejních nocí v Muzeu Bedřicha Smetany již tradicí. A nejinak tomu bude i o letošní Pražské muzejní noci.

Ředitel Národní kroniky: Motivovat přispěvatele budeme i soutěžemi

30. 5. 2012 | Národní kronika se chce stát obrovským archivem nejen soudobých událostí. Jak do ní přispívat? I na to odpovídal ředitel projektu Zdeněk Procházka a historik Národního muzea Marek Junek.

VIDEO: Aerosaně se stěhovaly. Vrací se zpět do Kopřivnice

29. 5. 2012 | Aerosaně, unikátní dopravní prostředek, který byl zapůjčen na výstavu Vynálezci a vynálezy, se vrací z Národního muzea zpět do Kopřivnice. Kvůli jejich přesunu musela být demontována skleněná fasáda Nové budovy Národního muzea.

Bděte s námi! Pražská muzejní noc se blíží

28. 5. 2012 | Schovejte prášky na spaní a pyžama! V sobotu 9. června se do postele jen tak nedostanete. Od 19.00 totiž vypukne již devátý ročník Pražské muzejní noci. S podtitulem: "deváté muzejní bdění"  bude až do jedné hodiny po půlnoci lákat na netradiční atmosféru a bohatý doprovodný program.

Esbírky v novém kabátě. Co přináší nového?

24. 5. 2012 | Jediný webový portál v ČR, který na jednom místě prezentuje sbírkové předměty různých kulturních institucí, prodělal velkou změnu. Na první pohled si uživatelé všimnou zejména nové atraktivní grafické podoby.

Přispějte do Národní kroniky. Váš záznam uchová po celé generace

23. 5. 2012 | Unikátní projekt Národní kronika se chce stát co možná největším archivem všech událostí, které ukazují na dobu a na souvislosti svého vzniku. Přispějte do něj svým poznatkem!

Navštivte Památník Josefa Suka v Křečovicích. V kostele zahrají na jeho památku

22. 5. 2012 | V neděli 27. května se v kostele sv. Lukáše odehraje koncert spolu s pietním aktem k uctění památky Josefa Suka. Posluchači si v nedalekém Památníku Josefa Suka budou moci prohlédnout také expozici o životě a díle tohoto skladatele.

Prohlédněte si roucho praotce Čecha aneb Staré pověsti České ve Žďáru nad Sázavou

21. 5. 2012 | Seznamte se s nejstarším obdobím českých legend. V zámeckých interiérech ve Žďáru nad Sázavou ožívají postavy našich mytických prapředků, počínaje praotcem Čechem, kněžnou Libuší s Přemyslem i Hostivítem.

Citujeme z deníků Emila Holuba. Brzy uplyne 140 let od jeho první cesty do Afriky

15. 5. 2012 | Za pár dní, 18. května, uplyne už 140 let od chvíle, kdy se na svou první cestu do Afriky vydal Dr. Emil Holub. V Africe tehdy strávil sedm let. Během svého pobytu uskutečnil tři výzkumné cesty do vnitrozemí a dokázal shromáždit přes třicet tisíc etnografických předmětů a přírodnin.

Prohlédněte si Jirušovy bedny na vlastní oči. Jsou vystaveny v Národním muzeu

10. 5. 2012 | Co se skrývá v Jirušových bednách? Jaká tajemství do nich vědec před více než stoletím ukryl? Na tyto otázky dosud neznáme jasné odpovědi. To ale nemění nic na tom, že si podivné schránky mohou návštěvníci Národního muzea prohlédnout na vlastní oči už 10. května.