Žižkováci vzpomínají

29.08.2012 | Pojďte s námi vzpomínat. Pomozte nám zachytit vzpomínky na časy dávné i nedávné. Připojte se k projektu Národního muzea!


Vzdělávací projekt „I zlo může mít pozlátko“ pokračuje

24.08.2012 | Národní muzeum ve spolupráci s Hlavním městem Praha při příležitosti uvedení filmu Ve stínu, který se zabývá obdobím totality 50. let a událostmi spjatými s měnovou reformou roku 1953, do kin, připravuje mimořádný doprovodný program v rámci vzdělávacího projektu I zlo může mít pozlátko.


Mějte archeologii na dosah

23.08.2012 | Ponořte se do světa archeologie! Připravili jsme pro Vás jedinečný informační portál.


Měl by se na Malostranské náměstí vrátit pomník maršála Radeckého?

20.08.2012 | V současné době se znovu vášnivě diskutuje o obnově dvou sochařských děl, která kdysi stála na významných pražských náměstích. Pomník maršála Radeckého i fragmenty Mariánského sloupu ze Staroměstského náměstí zatím odpočívají v Lapidáriu Národního muzea.


Po stopách tajemství Historické budovy Národního muzea – 4.díl

16.08.2012 | Víte, že původně byla celá budova vytápěna důmyslným rozvodem horkého vzduchu? Zajímá vás, jak vypadá v současné době plynová kotelna, která je umístěna v suterénu budovy?


Perličky z novin závěrem. Londýnské olympijské hry očima kreslířů!

13.08.2012 | Jak fungoval přenos informací z Londýna k československým sportovním fanouškům jsme se dozvěděli v jednom z dílů našeho seriálu o olympiádě v roce 1948. Dobový tisk nebyl však plný pouze informací o průběhu her a jejich výsledcích, ale můžeme v něm nalézt spoustu perliček, které pobaví čtenáře i po více než šedesáti letech. Podívejte se s námi na olympijské hry očima zpravodajů a kreslířů Evžena Seyčka, Oty Maška a Fišera.


Zapojte se do tvorby výstavy Sportsmeni v zemích Českých

08.08.2012 | hledáme divadelní hry s cyklistickou tématikou


Jak pracovali sporťáci před více než 60 lety?

07.08.2012 | Olympiáda nepřilákala v roce 1948 do Londýna jenom nejlepší sportovce planety, ale na více než dva týdny se stala jedním z mediálních center světa. Stovky novinářů, reportérů, komentátorů, fotografů i kameramanů dokumentovalo dění na sportovištích i v zákulisí jedné z vrcholných událostí sezony pro miliony lidí u obrazovek, rozhlasových přijímačů a čtenáře tisku.


Přídělový systém a výživa špičkových sportovců - jak to bylo se stravou na olympiádě v roce 1948?

01.08.2012 | Olympiáda po válce: pojďte zjistit, zda měli nejlepší sportovci kdykoliv, na co si vzpomněli, jaký si přivezli proviant či za jak dlouho se snědlo osm vajec. Také se dozvíte, jestli bylo v olympijské metropoli k dostání studené pivo!


Gorilího samečka Tatua čeká druhý život v Národním muzeu

31.07.2012 | Tragicky uhynulý gorilí sameček Tatu se stane součástí sbírek Národního muzea. Jeho tělo bude začleněno do sbírek Zoologického oddělení a nadále tak bude sloužit vědeckým, vzdělávacím a výstavním účelům. Exemplář bude vystaven v nových expozicích zrekonstruované Historické budovy Národního muzea.