"May chtěl být Old Shatterhandem" říká autor výstavy

28.02.2013 | Karel May byl kontroverzní postavou své doby - skvělý spisovatel a zároveň "baron prášil". Jak je možné, že si dokázal své příběhy tak věrně vymyslet, i když v Orientu ani v Americe v době jejich psaní nikdy nebyl? V online rozhovoru jste se ptali autora výstavy Po stopě Karla Maye Petra Maška.


Týden originálů představí unikátní dopisy Karla Maye

27.02.2013 | Jak vysoký honorář obdržel Karel May za první české vydání "mayovek" a jak obtížná byla domluva s českým nakladatelem Josefem Richardem Vilímkem?


Repase stálé expozice na Vítkově

21.02.2013 | Při obnově stálé expozice V Národním památníku na Vítkově byly vyjmuty všechny sbírkové předměty, očištěny a většina také přeinstalována vhodnějším způsobem maximálně šetrným k vystaveným předmětům.


Nález meteoritu je u nás vzácný

18.02.2013 | Mnoho lidí zaskočila zpráva o roji meteorů, který se objevil nad Ruskem.  Nejen astrologové upírali oči k obloze i vzhledem k následnému průletu velkého asteroidu v „těsné“ blízkosti země. Jak je to s podobnými úkazy na našem území? Zeptali jsme se našich odborníků z Přírodovědeckého muzea Národního muzea.


Masky z Národního muzea ožily v masopustním průvodu

14.02.2013 | Masopustní masky z Hlinecka ožívají rok co rok na vesnických obchůzkách v období mezi Třemi králi a Popeleční středou.Tradice těchto obchůzek sahá až do 19. století. Jejich jedinečnost je také důvodem, proč si našly svoji cestu na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO a do Národního muzea.


Časná byla rána za císaře pána

06.02.2013 | Podívejte se na videospot k výstavě Monarchie, který se natáčel v prostorách Národního muzea.


Franz Josef natáčel v Národním muzeu

05.02.2013 | Videospot k výstavě Monarchie, která je od 13. prosince 2012 k vidění v Nové budově Národního muzea, natáčel "Franz Josef" v těchto dnech se svým štábem v zázemí muzea.


Vykopávky v Súdánu přinesly jedinečné nálezy

04.02.2013 | Starověká Núbie je v povědomí většiny z nás trochu neprávem ve stínu svého severního souseda – starého Egypta. A přitom i tato země, rozkládající se převážně na území dnešního Súdánu, má svá tajemství a zajímavou historii, kterou už od roku 2009 pomáhá odhalovat také archeologická expedice Národního muzea. Ta působí v Súdánské republice na lokalitě zvané Wad Ben Naga.


Jak Novosvětská dobyla svět

30.01.2013 | Co mají společného jedna z nejznámějších symfonií na světě, křídlovka a indiáni? Národní muzeum zve na výpravu po stopách Dvořákovy Novosvětské.


Vojta Kotek a Emma Smetana v Národním muzeu!

28.01.2013 | Na poslední lednové debatě o osudu Jana Palacha byli přítomni herci Vojta Kotek a Emma Smetana. Zeptali jsme se jich, jaký smysl má podle nich vzdělávací projekt "I zlo může mít pozlátko" a jaký význam má odkaz Jana Palacha dnes.