VIDEO: Husovské unikáty

4. 6. 2015 | V Nové budově Národního muzea návštěvníky již od pátku 5.6. přivítá výstava Husovské unikáty ze sbírek Národního muzea (1415–2015) s podtitulem Mistr Jan Hus a jeho dědictví. Výstava se otevírá ku příležitosti výročí upálení Mistra Jana Husa, od kterého letos uběhlo už 600 let.


Jak se bude jmenovat?

28. 5. 2015 | Pro zájemce o přírodní vědy otevírá Národní muzeum novou výstavu s názvem Jak se bude jmenovat? Na návštěvníky čeká nejen spousta zajímavých exponátů, interaktivních prvků, ale také jedinečná možnost pojmenovat nový druh brouka.


Na Vítkově se připomenou slavné pohřby naší historie

26. 5. 2015 | Brož z ustřižených vlasů Boženy Němcové, kovový přívěšek z rakve Vojty Náprstka nebo posmrtná maska prezidenta Tomáše G. Masaryka. To vše najdou návštěvníci nové výstavy Slavné pohřby v Národním památníku na Vítkově.


VIDEO: Jaký bude další osud Palackého mozku?

15. 5. 2015 | Mozek Františka Palackého musí kvůli rekonstrukci Historické budovy Národního muzea opustit Panteon, kde byl uložen přes 55 let. Jeho dalším útočištěm se stane Památník Františka Palackého a Františka Ladislava Riegra.


Vzpomínky na Pražské povstání

7. 5. 2015 | Přesně před sedmdesáti lety se na ulicích Prahy tvrdě bojovalo. Krvavé boje na barikádách si vyžádaly tisíce obětí. V rámci krátkodobé výstavy Národního muzea se přihlásilo několik pamětníků se svými vzpomínkami na poslední dny před koncem války, které prožili v Praze. Jejich příběhy nyní přinášíme.


Němí svědci květnových bojů na pražských barikádách

5. 5. 2015 | V těchto dnech si připomínáme 70 let od konce druhé světové války. V celém Protektorátu Čechy a Morava nenaplňovaly teplé květnové dny obyvatele radostí z krásného počasí. Většina lidí tušila, že válka se chýlí ke konci a že brzo skončí šestiletá okupace.


VIDEO: Z Národního muzea vyplouvá Archa Noemova

5. 5. 2015 | Zoologická expozice Archa Noemova, která uvede návštěvníky Národního muzea do fascinujícího světa živočichů, kteří obývají nebo obývali naši planetu, bude otevřena v Nové budově Národního muzea od 6. května 2015.


120. výroční narození Archibalda Václava Nováka

28. 4. 2015 | Přesně před 120 lety se narodil spisovatel a cestovatel Archibald Václav Novák. Národní muzeum ve spolupráci s Městským muzeem a galerií ve Vodňanech připomíná tuto událost výstavou přímo v jeho rodném městě.


FOTOGALERIE: Za sopkou a velehorami

21. 4. 2015 | Přírodovědci z Národního muzea připravili jedinečný cyklus přírodovědných exkurzí Přírodou velkoměsta. Na vybraných pražských lokalitách se odborníci napříč přírodovědnými obory podělí s účastníky vycházek o své bohaté zkušenosti z terénních výzkumů. Cyklus exkurzí tak představí Prahu nejen jako místo bohaté na historické památky, ale také jako místo s charakteristickými přírodními zajímavostmi.


Národní muzeum: Začíná rekonstrukce století

20. 4. 2015 | V pondělí 20. dubna 2015 Národní muzeum slavnostně předalo svou Historickou budovu zhotoviteli generální rekonstrukce. Může tak začít tolik potřebná a očekávaná záchrana této jedinečné národní kulturní památky.