VIDEO: Pohřební kočár ozdobí výstavu Smrt

23. 2. 2015 | Do Nové budovy Národního muzea dorazil vzácný pohřební kočár z konce 19. století. Stane se jedním z exponátů na výstavě Smrt, která se už záhy otevře veřejnosti.

Výstavní cyklus SMRT vyvrcholí 20. března 2015 otevřením stejnojmenné výstavy v Nové budově Národního muzea. Výstava představí smrt jako nedílnou součást života, která je v současnosti spíše vytěsňována na okraj společenského vědomí na straně jedné, a banalizována v populární kultuře ve formě akčních filmů či počítačových her na straně druhé.

Jedním z exponátů na výstavě bude pohřební kočár z konce 19. století, který s předstihem dorazil do Nové budovy Národního muzea. Kočár zapůjčilo Muzeum Cheb, které jej získalo v roce 1999 společně se sbírkou zemědělského a hospodářského nářadí z chebské obce Křižovatka. Tento soubor sesbíral jeho autor na usedlostech mezi Františkovými Lázněmi a obcemi Křižovatka a Nový Kostel, odkud prý pohřební vůz původně pocházel. Díky sběratelskému zájmu autora sbírky unikl vůz zkáze a nebyl rozštípán na palivové dříví.

Podle informací pamětníků sloužil na Chebsku pohřební vůz svému účelu ojediněle ještě koncem 60. let 20. století.

Pohřební vůz se chystá na výstavu Smrt (zdroj: Národní muzeum)

 

 

KAM DÁL?

 

Smrt navštíví i Náprstkovo muzeum | Muzeum 3000

Veselá pohádka života a smrti | Muzeum 3000

Smrt kmotřička na vás čeká v Českém muzeu hudby | Muzeum

 

(dan)