VIDEO: Česká chalupa dnes

03.08.2015 | Výstava „Národopisné ohlédnutí – Česká chalupa dnes“ v Národopisném muzeu – Musaionu je věnována kulatému výročí Národopisné výstavy českoslovanské v roce 1895.

Název výstavy "Národopisné ohlédnutí – Česká chalupa dnes" odkazuje také na další významnou událost konce 19. století, a to na expozici Česká chalupa na Jubilejní výstavě v roce, ktrerá se konala v roce 1891. Obě tyto akce (v roce 1891 a 1895) představovaly ve své době vyvrcholení českého etnografického bádání.

Ve videu se dozvíte, jaké zajímavé předměty na výstavě můžete zhlédnout. Většinou jde o exponáty, které byly vystaveny již v roce 1891. Pocházejí z různých regionů Čech, Moravy a Slovenska. Před Národopisnou výstavou se konalo 170 regionálních výstav, na nichž získávali terénní badatelé předměty, které potom byly na velké Národopisné výstavě vystaveny. Některé z nich můžete obdivovat i na výstavě současné.

V letošním roce si také připomínáme 10 let od znovuotevření Národopisného muzea – Musaionu po celkové rekonstrukci, která byla ukončena v roce 2005. Muzeum se nachází v nádherné budově Letohrádku Kinských na Praze 5 a opravdu stojí za návštěvu.

Fotografie. Pohled do výstavy. Zdroj: Národní muzeum

 


 

Kam dál?

Tři milníky v jednom ohlédnutí | Muzeum 3000

(EK)