VIDEO: Ázerbájdžán – čarovná země ohně

27.11.2014 | Navštivte od 28. listopadu novou výstavu Ázerbájdžán – čarovná země ohně. Ázerbájdžán, známý také jako země ohně, je proslulý svými starobylými kulturami i nádhernou krajinou. Na výstavě je prezentována celá řada unikátních předmětů, které návštěvníky seznámí s neobyčejně zajímavou historií této magické země.

Výstava Ázerbájdžán – čarovná země ohně se otevírá veřejnosti v Národním muzeu – Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur v pátek 28. listopadu 2014.

V úvodní části výstavy se návštěvníkům představí archeologické nálezy, především na hliněné a keramické nádoby, figurky a bronzové ozdoby, které se na území dnešního Ázerbájdžánu ve starověkých dobách vyskytovaly. Původ nejstarších předmětů sahá až do 15. století př. n. l. Z tohoto období vyniká především nádoba z pálené hlíny z oblasti Nachičevanu s vyobrazením životního koloběhu rostlin a živočichů.

Značné množství archeologických nálezů keramických nádob určených k pohřbívání j zdobeno zoomorfními obrazy. Často se objevují obrazy zvířat symbolizující sílu.

V druhé části výstavy se návštěvníci seznámí s ázerbájdžánskými kultovními symboly, které naleznou například na vystavených mincích nebo historických zbraních.

Konvice z mědi (detail), 19. století.

Nedílnou součástí ázerbájdžánského umění je nepochybně místní osobitá hudba s vlivy folklórních tradic. V další části výstavy proto nechybí ani specifické hudební nástroje, ze kterých vystupuje do popředí tzv. tar, typický strunný nástroj zapsaný do seznamu mistrovských děl nemateriálního dědictví UNESCO.

Soubor ázerbájdžánských lidových hudebních nástrojů (gaval, goša-nagara, tar, kamanča), foto z r. 1910.

Poslední sál je věnován bohaté kolekci koberců s rozmanitými vzory, barevným výšivkám, tradičním oděvům a cenným šperkům.

Nástěnný koberec (samet, zlaté lemování), 19. století.

 


 

 

KAM DÁL?

 

Na vernisáži výstavy Rituály smrti šlehaly plameny

VIDEO: Vypravte se na Onen svět

Křehká krása uchovaná na skle: fotografie Karla Váni

 

(dan)