Prohlédněte si originální kresby k románům Karla Maye

19.04.2012 | Originály mnohých kreseb k mayovkám uchovává ve svých sbírkách Knihovna Národního muzea. Pracovníci muzea vybrané snímky z této více než sto let staré kolekce zveřejnili na portálu eSbírky.

Indián Malý Medvěd zachraňující dívku před uprchlou šelmou skokem přes palubu; May, K.: Poklad ve Stříbrném jezeře. Praha : Alois Hynek, 1904

S některými z původních kreseb se čtenáři nyní mohou setkat v nové knize Různá dobrodružství, která vychází ke stému výročí úmrtí spisovatele Karla Maye v nakladatelství Toužimský a Moravec.

Autorem původních ilustrací je výtvarník Věnceslav Černý (1865-1936). Povídky vyšly s Černého ilustracemi poprvé v roce 1910 u nakladatele Aloise Hynka.

O jedinečná díla pečuje Národní muzeum

O kolekci originálních kreseb k mayovkám, která aktuálně čítá více než 1200 položek, se stará Oddělení knižní kultury Knihovny Národního muzea. Národní muzeum získalo sbírku v roce 1974 od Jaroslava Moravce (1900-1974), jednoho ze zakladatelů nakladatelství Toužimský a Moravec, nedlouho před jeho smrtí.

Přestřelka na palubě parníku Dogfish; May, K.: Poklad ve Stříbrném jezeře. Praha: Alois Hynek, 1904

Soubor uložený v Národním muzeu obsahuje černobílé ilustrace Věnceslava Černého, Josefa Ulricha, Karla Šimůnka a Miloše Nováka k oblíbeným příběhům z amerického Divokého západu (například Vinnetou, Old Surehand, Poklad ve Stříbrném jezeře), ale i k dalším cestopisným románům a vyprávěním z jiných koutů světa (Na březích Nilu, V říši stříbrného lva a jiné).

Unikátní kolekci více než sto let starých kreseb k románům Karla Maye je možné prohlížet on-line na portálu eSbírky. Náhledy originálů jsou přístupné zde.

gallery

Výtvarníci tehdy stylizovali hlavního hrdinu příběhů Old Shatterhanda (v některých příbězích známý jako Kara ben Nemsí), se kterým se Karel May ztotožňoval, do spisovatelovy podoby.

Postava Old Shatterhanda se stala znovu velmi populární ve druhé polovině minulého století, kdy byl natočen mimo jiné Poklad na Stříbrném jezeře (1962). Tvář silnému zálesáku vybaveného bleskurychlou pravačkou a bystrým úsudkem propůjčil herec Lex Barker.

(adr)