Požár Historické budovy Národního muzea

12.02.2016 | V pátek 12. 2. 2016 v ranních hodinách vypukl požár v podstřeší Historické budovy Národního muzea. Hasičský záchranný sbor obdržel hlášení o požáru v 1.32 hod., u požáru zasahovalo 20 jednotek hasičů a pod kontrolu se dostal ve 3.25 hod. K monitoringu situace byl přivolán i policejní vrtulník. Požár vypukl v podstřeší budovy.

Na místo se okamžitě dostavil generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš a stal se členem štábu velitele zásahu. Historická budova Národního muzea je naštěstí vyklizená a předaná stavebním firmám, nedošlo tak k žádným škodám na sbírkách.

„Škody budeme průběžně vyčíslovat a uplatňovat je vůči zhotoviteli stavby, který za budovu nese odpovědnost. Moje veliké poděkování patří Hasičskému záchrannému sboru Hl. M. Prahy, zásah hasičů byl naprosto profesionální, rychlý a zabránil mnohem větším škodám na této národní kulturní památce," říká k tomu Michal Lukeš. Po prvním ohledání místa požáru bylo zjištěno, že škody naštěstí nejsou rozsáhlé.

Příčinou požáru byla pravděpodobně činnost související se stavební činností při generální rekonstrukci muzea. Přesné příčiny vyšetřuje Policie ČR a Hasičský záchranný sbor ČR. Během požáru nedošlo k žádným zraněním, jeden z členů ostrahy staveniště se nadýchal kouře a byl preventivně převezen do nemocnice k ošetření.

hasici

Budova je vyklizená, nenachází se v ní žádné sbírky ani další majetek. Na jaře 2015 byla budova předána zhotoviteli stavby sdružení M-P-I, skládající se z firem Metrostav, Průmstav a Imos. Sdružení nese plnou odpovědnost za průběh stavby, bezpečnost práce a dodržování požárních předpisů. Škody budou postupně vyčíslovány a uplatňovány směrem ke zhotoviteli stavby. Na základě podmínek stanovených Národním muzeem byl zhotovitel stavby povinen uzavřít pojistku na 1 miliardu Kč.

Dopad na průběh stavby a harmonogram rekonstrukce bude upřesněn.

gallery

(per)

Rekonstrukce