Poklady Národního muzea v Prachaticích

11. 6. 2014 | V Národním muzeu – Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích byl zahájen mimořádný cyklus výstav Z pokladů Národního muzea.

Bronzová etruská mísa, patřící patrně do tzv. picí soupravy, pochází z časně laténského období a byla nalezena v roce 1858 ve velké mohyle na katastrálním území Hradiště u Písku, v poloze Na dolinách

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích nabídne během letošní letní sezóny svým návštěvníkům čtyři unikátní výstavní projekty orientované převážně na poklady ze sbírek Národního muzea. Tyto poklady pocházejí převážně z jižních Čech.

Zvláštním exponátem je i objekt, ve kterém budou poklady z muzejních sbírek vystaveny. Tento speciální krychlový objekt je vyroben z vyřazeného mobiliáře z Historické budovy Národního muzea. Z přibližně 160 typizovaných lakovaných polic ze 70. let 20. století byl vytvořen plášť a podlaha stavby, vchod a východ objektu pak tvoří dvě honosnější historické police s vyřezávanými atikami, které budou po skončení výstavního cyklu dále sloužit svému původnímu účelu.

Speciální krychlový objekt v Muzeu české loutky a cirkusu (návrh)

Jako první byla v Prachaticích otevřena výstava V Lesku kovu, která prezentuje významné archeologické nálezy z doby bronzové až železné pocházející z předních jihočeských lokalit. Mezi nimi vyniká bronzová zobákovitá konvice a mísa, patřící patrně do tzv. picí soupravy. Tyto předměty z časně laténského období byly nalezeny v roce 1858 ve velké mohyle na katastrálním území Hradiště u Písku v poloze Na dolinách.


Etruská bronzová zobákovitá konviceRituální picí souprava pochází z etruských dílen ve Vulci či v Monte Bizentio v dnešní  jihozápadní Itálii. Vyrobena byla v 5. století před Kristem. Do oblasti jižních Čech tyto předměty doputovaly díky etruským obchodníkům, kteří hledali nové trhy na území severně od Alp. Zboží bylo určeno pro zdejší úzkou, ale nesmírně bohatou aristokratickou vrstvu.

"Název zobákovitá získaly tyto konvice dle podoby protažené výlevky, která je bohatě zdobena perlovcem a po celém obvodě i ovoidními (vejčitými) motivy. Na jejím přechodu  na vlastní okraj nádoby se nachází dvojice zvířecích motivů v nízkém reliéfu. Stejně tak je zdobena perlovcem i vlastní rukojeť nádoby, vybavená na horním okraji dvojicí ležících opět symetricky umístěných schematizovaných zvířat a rytou geometrickou výzdobou. Spodní konec je vybaven ataší v podobě okřídlené Sirény, tedy bájné antické postavy s lidským tělem, čtyřmi ptačími křídly a ptačíma nohama. Hrdlo konvice je zdobeno rytou rostlinnou výzdobou Konvice je vyrobena spojením zří dílů – vytepaného těla, dna a lité rukojeti," říká autor výstavy Pavel  Sankot.

 

 

KAM DÁL?

 

VIDEO: Panoptikum provokovalo zvědavost a fantazii

Soutěž Příběh exponátu vdechla život čertům i smrtce

Bývalé zimoviště cirkusů se proměnilo na muzeum

 

(dan)