Památky na rok 1989 putovaly do Národního muzea

25.11.2013 | Symbolicky právě v den 24. výročí sametové revoluce pořádalo Národní muzeum sbírkový den k projektu Europeana 1989. Během neděle 17. listopadu mohl každý přinést do muzea dobové předměty a přispět tak k vytvoření unikátní sbírky k roku 1989.

Ručně malovaný plakát svobodné volby

Pražský sběr k projektu Europeana 1989, který proběhl symbolicky v neděli 17. listopadu, navštívilo celkem 25 lidí. „Přinášeli dokumenty, odznáčky, vlastní fotografie a hlavně tiskoviny – noviny a letáky. Nejzajímavější byly odznáčky Občanského fóra v originálním balení nebo studentské plakáty z listopadu 1989, například doma dělaný plakát s nápisem Máme holé ruce,“ přibližuje koordinátorka projektu Kristýna Hlavatá a dodává: „přinesené předměty se mohou příští rok stát součástí výstavy k 25. výročí sametové revoluce.“ Součástí sbírkového dne v Národním muzeu byl i celodenní program v podobě projekcí dokumentů, filmů, koncertu a autorského čtení.

Akce se zúčastnili také kurátoři z Oddělení novodobých českých dějin Národního muzea, kteří se pamětníků událostí roku 1989 ptali na jejich vzpomínky. Přepisy rozhovorů budou v budoucnu publikovány na webových stránkách projektu Europeana i na portálu Národního muzea eSbírky. Tamtéž jsou publikovány také údaje o donesených předmětech i jejich vlastnících, jsou zde k vidění i digitalizované záznamy.

Před sběrovým dnem jsme pořádali veřejnou prezentaci v ulicích Prahy, kdy jsme na informačním stánku zvali lidi na sběrový den a informovali je o projektu. Zajímavé bylo, že kromě pozitivních reakcí na sběrovou akci jsme zachytili i to, že 17. listopad 1989 je vnímán do jisté míry kontroverzně zejména mezi staršími lidmi, z nichž někteří měli pocit, že změna ve společnosti od té doby nenastala. Národní muzeum je otevřené všem názorům, takže jsme jim nabídli, aby přišli na sběrovou akci povyprávět svůj příběh,“ vysvětluje Kristýna Hlavatá.  

Výstřižek ze Svobodného slova z roku 1989

Sběrové akce, připomínající mimořádné i každodenní aspekty života kolem roku 1989, se konají po celý listopad 2013.

Kromě Prahy proběhly také v Plzni, Hradci Králové a Olomouci. V Opavě se sběrový den odehraje v sobotu 30. listopadu v tamním Slezském zemském muzeu. Předměty, věnované do sbírek z mimopražských sběrů, putují do místních muzeí.

Na projektu Europeana 1989 se mi líbí možnost přiblížit se skrze vzpomínky zážitkům různých generací,“ říká koordinátorka projektu Zuzana Haraštová, „myslím, že ten projekt je otevřený opravdu každému, protože nás zajímá i každodennost, historky ze života lidí. Jeden pán nám například říkal, že se šel podívat v listopadu 1989, co je to tam za shluk lidí na Václavském náměstí, a že mu vyrazili zub pendrekem a dodnes ho nemá. Ta vzpomínka je pro něj stále živá.“

Další fotografie ze sběrových akcí:

gallery

 

KAM DÁL?

Maryšu najdete nově i na eSbírkách

Česká muzea a galerie můžete navštívit i z pohodlí domova

Mezi fotografiemi předků byl objeven i slavný režisér

 

(dan)