Osobnost sezóny: umělkyně Otýlie Sklenářová - Malá

01.05.2012 | Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích obnovuje oblíbený cyklus Exponát/osobnost sezóny. Díky němu se můžete seznámit s životem a dílem jedinečné umělkyně Otýlie Sklenářové - Malé.

Výběr z osobních předmětů Otýlie Sklenářové - Malé, se kterými se mohou seznámit návštěvníci Muzea české loutky a cirkusu v Prachaticích.

Otýlie Sklenářová – Malá je první představovanou osobností v roce 2012. Patří mezi jednu z největších českých hereček všech dob. Od její smrti letos uplynulo právě 100 let.

V průběhu své čtyřicetileté herecké kariéry ztvárnila přes 600 rozmanitých rolí: od vznešených a hrdých panovnic přes romantické dívky až po lidové postavy. Ve své době byla přitom považována nejen za ideál umělkyně, ale také ženy – občanky a vlastenky.

Vlastenka Sklenářová - Malá přispěla na stavbu Národního divadla.

Angažovala se v různých organizacích, recitovala na politických shromážděních i dělnických besedách. Na stavbu Národního divadla věnovala výtěžky ze svých 22 pohostinských představení.

V Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích také stále probíhá výstava Malý velký herec Jindřich Mošna (Prachaticích k vidění do 17. června 2012). Obdivovat zde rovněž můžete nejrůznější loutky a rodinná divadla.  

Ve vstupním foyer muzea si mohou návštěvníci prohlédnout předměty spojené s touto legendární českou herečkou, například smlouvu z prvního angažmá, několik osobních dokumentů a fotografie, které svědčí o šíři jejího talentu.


V květnu připravuje Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích pro návštěvníky i přednášku PhDr. Hanuše Jordana o první herecké generaci Národního divadla, která se uskuteční v budově muzea. Navštívit ji můžete 2. května 2012 od 18 hodin.


Muzeum české loutky a cirkusu je otevřeno denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.

(adr)