Okupaci z roku 1968 připomene pamětní deska

21.08.2015 | V srpnu roku 1968 byla na Václavském náměstí slyšet střelba. Terčem pro zbraně vojáků Varšavské smlouvy se stalo Národní muzeum. Proč vůbec na budovu stříleli, není dodnes jasné. Celou nešťastnou událost si chce Národní muzeum připomenout pamětní deskou.

Vizualizace. Vizualizace rekonstrukce průčelí Historické budovy Národního muzea s pamětní deskou. Zdroj: Národní muzeum

Na fasádě Historické budovy Národního muzea zůstanou i po její generální rekonstrukci stopy po střelách, které před 47 lety, při střelbě na tuto dominantu Václavského náměstí, vznikly. Těžké škody tehdy utrpěla nejen fasáda, ale i omítky, reliéfy, sochařská výzdoba,  interiér budovy a některé expozice. Proč ke střelbě došlo, se dodnes spekuluje. Vojáci si prý nejspíš spletli muzeum s Hlavním nádražím, nebo zareagovali na domnělou střelbu z okna. Skutečnou příčinu asi nikdy nikdo nezjistí. Zpráva ČTK z osudného 21. srpna uvádí: „Lidé se marně ptali vojáků z tanku na křižovatce Václavského náměstí s Opletalovou ulicí, proč to dělají.

Fotografie. Socha poškozená střelbou v roce 1968. Zdroj: Národní muzeumTěžká devastace fasády si vynutila v letech 1970–1972 její generální opravu.  Plomby však nebyly udělány příliš citlivě a ve starém ztmavlém hořickém pískovci zůstávají dodnes patrné. Dva poničené sloupy v průčelí budovy budou zachovány jako upomínka dramatických událostí, stejně jako pamětní deska.

Už před nějakým časem byla vyzvána veřejnost, aby o nápise na pamětní desce diskutovala. V muzeu se sešlo velké množství návrhů. Konečné znění textu se nechalo některými návrhy inspirovat:

Průčelí Národního muzea bylo rozstříleno v dopoledních hodinách 21. srpna 1968 po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Patří k hlavním symbolům zmařeného pražského jara a snah o demokratizaci československé společnosti v roce 1968.

Národní muzeum rovněž plánuje po dokončení rekonstrukce umístit před muzejní budovu multimediální informační panel, který obyvatelům i návštěvníkům Prahy tuto historickou událost přiblíží. Událostem roku 1968 bude věnována i část nových expozic uvnitř Historické budovy Národního muzea.

Více se dozvíte:

Neznámá hrdinka od rozhlasu

Vaše návrhy na pamětní desku k srpnu 1968

Stopy po střelách zůstanou na fasádě muzea jako memento

 

Fotografie. Průčelí Národního muzea poničené střelbou v roce 1968. Zdroj: Národní muzeum

 


 

(EK)