Nejdražší zlatá mince světa zavítala do Národního muzea

13.03.2012 | Legendární Double Eagle z roku 1933 na dva dny zakotvil v Nové budově Národního muzea. O výstavu, která byla zcela zdarma, panoval u laické i odborné veřejnsoti velký zájem.

Vystavování mince po vybraných evropských městěch pořádá společnost Samlerhuset Group. Dalšími partnery instituce je Smithsonian´s National Museum of American History a Národní muzeum.

Double Eagle z roku 1924

Jedinečná dvacetidolarová zlatá mince z roku 1933, v hodnotě téměř 8 milionů dolarů (cca 144,5 mil. korun), je vůbec nejdražší zlatou mincí na světě, která se kdy objevila na světových aukcích. K dnešku je potvrzena existence pouze třinácti těchto zlatých mincí.

Tajná služba ji hledala 70 let

Theodore Roosevelt, 26. prezident Spojených států amerických, nechal poprvé razit Double Eagle v roce 1907. Roosevelt si přál mít takovou americkou minci, která by se vyrovnala kráse těch antických.

gallery item video

Během Velké finanční krize v roce 1933 chtěl pak nově zvolený prezident Franklin Roosevelt zachránit zemi před hrozící insolvencí. Lidé si tak museli své zlaté mince vyměnit za bankovky. Mince v hodnotě téměř 50 milionů dolarů, včetně mincí Double Eagle z r. 1933, byly roztaveny do zlatých prutů a uschovány ve Fort Knoxu.

Pouze několik exemplářů Double Eagle uniklo roztavení. Jeden z nich se dokonce téměř 70 let snažila vypátrat tajná služba. Mince procestovala tři kontinenty, stala se posedlostí pro milionáře, krále i kriminální vyšetřovatele. V roce 2002 se proslulý a nepolapitelný Double Eagle z r. 1933 dostal na aukci v Sotheby´s a byl prodán za 7,6 milionů dolarů anonymnímu kupci.

Dnes je mince uložena za ocelovým sklem ve Federal Reserve Bank of New York, kde ji hlídají dva ozbrojení strážníci. Další dva exempláře Double Eagle jsou k vidění v Národním muzeu americké historie.

(adr)