Národní muzeum pod rukama horolezců a restaurátorů

18.04.2012 | Historická budova Národního muzea je v katastrofálním stavu. Horolezcům a restaurátorům, kteří v rámci rekonstrukce bedlivě sledují její stav, se doslova rozpadá pod rukama.

gallery item video

Restaurátoři budou revizní a udržovací práce na fasádě budovy provádět až do května. Jejich postup přitom závisí na počasí. Postupně musí zkontrolovat celý hlavní plášť, všechny čtyři boční a také hlavní centrální věž Historické budovy Národního muzea.

"Dělá se to každý rok, jde o to, aby se vše, co může spadnout z budovy, zkontrolovalo, sundalo, případně nějakým způsobem zabezpečilo," uvedl odborný restaurátor  Petr Beneš. Než se tedy v rámci probíhající rekonstrukce dospěje k opravě fasád, je tak zajištěna ochrana vzácných součástí výzdoby i kolemjdoucích osob.

Některé sochy, které byly umístěny na střeše Národního muzea, musely být ze statických důvodů sundány. V současnosti tak probíhá renovace sousoší Géniů. Vyrábí se rovněž jejich kopie, která bude později opět vystavena na střeše budovy.

Originál budou moci návštěvníci obdivovat v některé z nových výstavních prostor, která vznikne díky nákladné a časově náročné rekonstrukci.

Jedna z bočních věží Národního muzea, která bude do května pečlivě zkontrolována.

"Ostatní sousoší jsou stabilizovaná a zajištěná. Spáry, které byly otevřené, zatékalo do nich a rozrušovaly okolní materiál, jsou zatmelené," doplnil Beneš.

Národní muzeum v současnosti prochází kompletní rekonstrukcí. Budova si i po rozsáhlé renovaci zachová původní tvář, kterou ji vtiskl architekt Josef Schulz. Prozradíme, že veřejnosti bude zpřístupněna kupole Národního muzea s unikátním výhledem na Prahu.

Pracovníci Národního muzea kladou při tvorbě nových expozic důraz na nové technologie, které využívají multimediálních a interaktivních prvků. Nově vytvořený prostor by měl obsáhnout plochu více než 12 tisíc čtverečných metrů a jeho součástí bude dokonce i 3D kinosál.

Historická a Nová budova Národního muzea budou navíc propojeny podzemní pasáží. Vznikne tak jedinečný muzejní komplex.

(adr)