Výstava Krmě - jídlo - žrádlo ukáže, co se jedlo za císaře pána

4. 10. 2012 | Jak se stravovali za monarchie šlechtické rodiny, bohatí sedláci nebo chudší vrstvy? Odpovědi najdete na nové výstavě v Národopisném muzeu Národního muzea.

 

Výstava Krmě - jídlo - žrádlo představí stravování v rakouské monarchii druhé poloviny 19. století. Vzhledem k pochopitelné neexistenci dobových potravin se fenomén stravování představuje prostřednictvím jiného materiálního svědectví. Najdete zde stolní servisy, příbory, prostírání, kuchyňské nádobí a náčiní, nádoby k uchovávání potravin a nápojů a makety pokrmů.

V centru pozornosti tvůrců výstavy byly samozřejmě i sociální a kulturní souvislosti stolování a stravování. Prostřednictvím stravovacích zvyků lidé z nejrůznějších vrstev vyjadřovali své postavení, vkus a hodnoty, ale i náboženská či magická pravidla, zvyky a obyčeje. Výstava představí jak stravování venkovského lidu a nejširších vrstev české společnosti, tak i měšťanstva a aristokracie.

Komisař výstavy Petr Janeček dodává: "Krmě - jídlo - žrádlo se nezabývá jenom jídlem a jeho konzumováním, ale i jeho přípravou. Uvidíte tam třeba hezký vývoj tepelné přípravy jídla od starobylé černé pece až k modernímu plynovému sporáku z konce 19. století."

Na výstavě najdou milovníci dobrého jídla také kuchařky a recepty Magdaleny Dobromily Rettigové.  K vidění je i salonek rodiny Kinských, doklad šlechtické stravovací kultury. Na své si přijdou milovníci bizarností. V salónku se mohou pokochat křeslem z neobvyklých materiálů - zvířecích nožek, rohů a kůží.

foto: křeslo ze zvířecích kůží

Výstava Krmě - jídlo - žrádlo je k vidění od 5. října 2012 v Národopisném muzeu - Musaionu v zahradách Kinských.

(dan)


Diskuse

Pěkná výstava Pepa 19. října 2012 7:45