Knižní novinky Národního muzea. Vydejte se na dobrodružnou cestu z pohodlí vašeho křesla.

23.03.2017 | Národní muzeum, to nejsou jen výstavy a doprovodné akce. Naše sbírky můžete poznávat a obdivovat i díky publikacím, které vydáváme. A není jich málo.

Knihy Národního muzea

Za rok 2016 se na pulty obchodů dostalo 37 titulů z per našich kolegů. Dohromady to čítá více jak 7800 stran textu.

V této „kategorii“ získal pomyslnou první příčku jedinečný počin s názvem Bedřich Smetana. Korespondence I. 1840–1862*, který na neuvěřitelných 880 stranách čtenáře seznamuje s dopisy slavného skladatele. A to se jedná teprve o první díl rozsáhlého projektu, který by měl v následujících letech zpřístupnit veškerou Smetanovu korespondenci. Zajímá vás, o čem a s kým si národem milovaný génius dopisoval?

Dalším rekordmanem se stala výpravná publikace Pevnost Terezín, jež je se svými dvěma kily nejtěžší knihou naší loňské produkce. A není divu. Kromě zajímavých informací, z nichž některé nebyly dosud publikovány, obsahuje mnoho velkých fotografií, dobových obrázků a map.


Kdo by čekal, že Národní muzeum vydává nezáživné odborné knihy, které zaujmou jen pár specialistů, mýlil by se.

Důkazem je i Móda v kruhu času, která by neměla chybět v knihovně žádného milovníka elegance. Čtivou formou porovnává souvislosti mezi historickými a současnými oděvy a trendy. Samozřejmostí jsou atraktivní fotografie. Nabyté poznatky si navíc mohou návštěvníci do konce května ověřit na výstavě Retro v Nové budově Národního muzea.


Nahlédněte do soukromí slavných.

Samostatnou kapitolou jsou pak publikace, které čtenáře vtáhnou do soukromí českých velikánů z nejrůznějších oblastí. Naši odborníci mají přístup k jedinečným materiálům a pramenům. Díky tomu mohla vzniknout například poutavá monografie Jen Náprstková, prosím. Neobyčejný život v dobových pramenech. Ta představuje pozoruhodný osud Josefy Náprstkové, která po boku manžela Vojty Náprstka nejen pomáhala budovat muzeum na Betlémském náměstí, ale prosazovala ženskou emancipaci i ideje národního obrození.

Další netradiční pohled na uctívanou osobnost přinášejí vzpomínky J. J. Kovaříka otištěné v knize Nejraději mne tituloval indiánem. Americké vzpomínky na Antonína Dvořáka. Zaujmou nejen vtipnými příhodami, které Kovařík s přítelem Dvořákem prožil.

Mnohdy až dobrodružný nádech mají i vzpomínky českého přírodovědce a prvního ředitele Přírodovědeckého muzea Národního muzea Otakara Štěpánka, který ve 30. letech 20. století navštívil Krétu a Peloponés. Na vydání čekaly desítky let a příznačně nesou název V zemi Mínótaura. Potěší jak milovníky přírodních věd, tak například i fanoušky cestování.  Jistě je zaujme, jak moc se za tu krátkou dobu v dané oblasti změnilo.

Kdo si jen tak rád u šálku čaje listuje krásnými obrázky a kochá se zajímavými předměty z historie, ocení i různé katalogy našich sbírek nebo výstav. Jmenujme například titul Dakotská kultura na rozcestí, který přináší specificky český pohled na tematiku, kterou známe spíše z westernů nebo mayovek, Gramatiku etiket gramofonových desek** nebo katalogy výstav Afghánistán, zachráněné poklady buddhismu a Když císař umírá.

V loňském roce se podařilo vydat i dvě zajímavé knihy, které jsou věnovány přímo muzeím.

Populárně psaný Kapesní průvodce po muzeu a muzejnictví pobaví nejen studenty muzeologie. Autor v něm vzpomíná také na úsměvné historky ze své dlouholeté praxe. Kniha je navíc doprovozena vtipnými ilustracemi.


Naší největší muzejní instituci představiluje Velká kniha o Národním muzeu. Publikace s bohatým obrazovým doprovodem na 296 stranách prezentuje výběr nejvzácnějších sbírkových předmětů a nezapomíná ani na historii Národního muzea a osudy významných osobností, které jsou s ním spojeny.

Pokud tedy hledáte zajímavou knihu, která vám zpříjemní sychravé jarní dny, určitě si u nás vyberete.

Objevte i další knihy na e-shopu Národního muzea
 * publikaci Bedřich Smetana. Korespondence I. 1840–1862 lze zakoupit v běžných knihkupectvích (na e-shopu Národního muzea není k dostání).

** publikace Gramatika etiket gramofonových desek je k dispozici zdarma - pro objednání kontaktujete publikace@nm.cz

 

(per)