Gottwalda balzamovali Sověti. Českoslovenští vědci o tělo jen pečovali

06.03.2012 | Život a smrt československého komunistického politika Klementa Gottwalda je zahalena rouškou tajemna. Neví se přesně, kde se narodil, pochybnosti dodnes panují také o kvalitě mumifikace Gottwaldova těla. Podzemní prostory, ve kterých se vědci starali o nabalzamovaného Gottwalda, si mohou návštěvníci od února prohlédnout ve stálé expozici Laboratoř moci.

gallery item video

Klement Gottwald se narodil 23. listopadu roku 1896. Podle oficiálních záznamů se narodil v Dědicích u Vyškova. Podle historiků by to však mohlo být v Hošticích-Herolticích.

Gottwald od roku 1929 zastával úřad poslance Národního shromáždění. Po druhé světové válce vykonával nejdříve funkci premiéra ve své první a druhé vládě. Čtyři měsíce po převzetí moci komunisty v roce 1948 byl zvolen prezidentem Československa.


O víkendu 25. - 26. února proběhl v Národním památníku na Vítkově unikátní program "I zlo může mít pozlátko", připravený při příležitosti otevření nové stálé expozice Laboratoř moci. Nová expozice, speciální prohlídkové trasy, komentované prohlídky i filmové projekce přilákaly do Národního památníku na Vítkově přes 2 000 návštěvníků, což je víkendový rekord za poslední dva roky. 

Z dobových zpráv a svědectví plyne, že byl Gottwald závislý na alkoholu. Navíc měl trpět syfilidou. Jak syfilida, tak alkoholismus se nakonec podepsaly na jeho zdraví, neboť 14. března 1953 Gottwald krátce po návratu ze Stalinova pohřbu v Rusku umírá.

Tělo Gottwalda bylo uloženo v mauzoleu v Národním památníku na pražském vrchu Vítkově. Mumifikaci pozůstatků provedli ruští odborníci. O zachování těla se pak starali sami Češi.

"V roce 1955 si nás jako členy týmu pozval pan ministr Barák (tehdejší ministr vnitra) a oznámil nám, že budeme přejímat tělo Klementa Gottwalda od ruských specialistů. Seznámili nás s tím, jak se to má dělat," uvedl fyziolog Jiří Křeček, který svého času působil ve fyziologickém ústavu Akademie věd.

Složitý stroj hlídal stálou teplotu a vlhkost vzduchu

Uchovávání těla, o které se starali čeští vědci, spočívalo hlavně v udržování stálé teploty a vlhkosti. Podle pamětníků se o udržení vhodných podmínek staralo speciální zařízení navržené v ČKD.

Pohled na část zařízení, které monitorovalo místnost s mumifikovaným tělem.

V týmu specialistů byl podle Křečka patolog, histolog, fyziolog a biochemik s neurologem. Větší údržba mumifikovaného těla se dělala jednou za rok. Vždy ji ale prováděli Rusové.

Ani Křeček a jeho kolegové ovšem nemohou potvrdit, nebo vyvrátit příčinu smrti Klementa Gottwalda.

"K vnitřnostem a na detaily těla jsme se neměli možnost podívat. Tělo bylo už předem balzámováno a bylo přesně připraveno k výstavě," dodal Křeček.

Fyziolog na dotaz, zda pozoroval na mumifikovaném těle nějaké stopy rozpadu poznamenal, že nikoliv. Balzamizace Gottwalda byla podle něj naprosto dokonalá.

(adr)