Debata s tvůrci filmu Ve stínu - studenti si nebezpečí totality uvědomují

19. 9. 2012 | V Nové budově Národního muzea debatovalo přes 160 žáků z pěti pražských i mimopražských škol s hercem Ivanem Trojanem, režisérem Davidem Ondříčkem a scénáristou Markem Epsteinem. Hovořilo se o filmu a o politické situaci v padesátých letech, které se příběh dotýká. Debata byla pokračováním vzdělávacího projektu Národního muzea „I zlo může mít pozlátko“.

 

Žáci středních i základních škol a jejich učitelé se po shlédnutí filmu setkali s tvůrci přímo v Nové budově Národního muzea. Kromě nich byl v sále přítomen i Pavel Douša, ředitel Historického muzea Národního muzea, který do debaty přispíval svými postřehy a některé momenty z filmu uvedl do dobového kontextu.

Žáci tak měli možnost získat na dobu padesátých let nejen pohled tvůrců filmu, ale i pohled odborný. Mohli také srovnat, jakým způsobem pracuje se skutečností historie a filmové umění.

Častým tématem dotazů žáků byly tři hlavní linie, kterých se film dotýká: politické procesy padesátých let, antisemitismus a měnová reforma, na jejímž pozadí se filmový příběh odehrává. Zajímalo je například, proč byl ve Slánského procesu u odsouzených zdůrazňován jejich židovský původ. Ptali se také, zda měla postava filmového hrdiny kapitána Hakla předlohu ve skutečnosti, a zda by si kapitán Hakl mohl ve své pozici dovolit nebýt členem komunistické strany.

Učitelé ocenili možnost přiblížit žákům období padesátých let tímto netradičním způsobem.

Všechny tyto dotazy se přítomní snažili zodpovědět opravdu detailně. Debata nakonec dokonce přesáhla vymezený čas. Kromě dobových reálií si žáci vyslechli i „historky z natáčení“ a měli možnost nahlédnout do toho, jak složitý filmový příběh vznikal a poučit se o spolupráci režiséra a scénáristy.

Pokračování vzdělávacího projektu „I zlo může mít pozlátko“ rozšiřuje možnosti mimoškolního vzdělávání, které školám nabízí Národní muzeum.

foto: žáci debatují s tvůrci filmu Ve stínu

 

(dan)